Wednesday
2024-04-24
12:29 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Protivrecnosti (ako se dokazu) u Kur'anu - Page 2 - Forum »
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Test category » Test forum » Protivrecnosti (ako se dokazu) u Kur'anu
Protivrecnosti (ako se dokazu) u Kur'anu
bibleboyDate: Tuesday, 2011-07-12, 9:36 PM | Message # 16
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
Sada bih naveo jednu od kontradikcija koja se moze naci u prepisima i prevodima Biblije posto autografi nisu sacuvani da bi proverili da li su se i u njima nalazile te kontradikcije:

4 David zarobi od njega tisuću i sedam stotina konjanika i dvadeset tisuća pješaka
2. Samuelu 8:4

4 David zarobi od njega tisuću bojnih kola, sedam tisuća konjanika i dvadeset tisuća pješaka
1. Ljetopisa 7:4

Na ovo je dat zanimljiv odgovor od strane jednog gospodina sa foruma Svetlost istine.

''Ocita je greska u prepisu teksta, a da li je bilo 7000 ili 1700 nije toliko znacajno osim ako neko zeli da mu je to znacajno.

Ono sto je meni interesantno je da se stotinama godina pre nego sto je postojao ijedan nejevrejin ili nehriscanin koji je smatrao da je ovo uzasno strasan problem za jednu svetu knjigu da ima neke ovakve greske, ljudi su videli te greske i znali su za njih. Zasto ih nisu ispravili? Zasto neki pametni duhovni vodja, neki svestenik, zakonik, apostol, ili sam Isus Hristos koji je citao te iste tekstove, nije rekao "Hej ljudi, daj da ispravimo ovo i da odlucimo da li je 700 ili 1700 konja"

Vidis, oni to nisu uradili samo iz jednog razloga, iz postovanja prema svetim spisima i shvatanju velike neodogovornosti, cak i Bogohulja da oni bilo sta ispravljaju cak i onda kada su greske ocite.

Sa druge strane, ja sam neizmerno zahvalan Bogu i sretan sto oni to nisu radili, jer da su to radili, ko bi danas mogao da bude siguran u bilo sta iz Biblije. Isto mi to i pokazuje da Biblija nije namestena knjiga gde je sve tako savrseno uskladjeno da covek ne moze da ima nikakve sumnje.

Jednom davno, jedan verski vodja je u slucaju jedne druge religiozne knjige uradio bas to. Pokupio sve sto je bilo kontradiktorno, izabrao sta je istina, a sve ostalo spalio. Danas oni nemaju tih "problema" sa kontradikcijama, jedino je ostalo pitanje da li je on bas izabrao ono sto je pravo a isto i pitanje ako se on usudio da proglasi nesto da je pravo, a drugo da je krivo, sta ako se on prevario pa to nije uradio kako treba?

Ja znam da za neke ovo sto je u Bibliji moze da bude problem, ali za mene ne samo da nije problem nego je i dokaz da se ljudi nisu trudili da ulepsavaju i uglacavaju stvari da bi pokazali kako je to Bozja knjiga. Mi nemamo sta da se brinemo o Bibliji i da ulepsavamo ono sto je tamo.

Ista stvar je i sa jevandjeljima. Razlike koje se nalaze u 4 jevandjelja su bila poznata od 1. veka. Zasto se apostoli nisu potrudili da to sve usklade i ujednace da niko nebi imao nikakvu sumnju? Bas ta sama cinjenica da se oni oko toga nisu birnuli mi pokazuje njihovu autenticnost i Bogom nadahnuce. Da je to bio proizvod ljudske maste, itekako bi se oni brinuli da sve bude ujednaceno i da ne daje drugima povoda da primete prevaru koju su oni smislili. Medjutim, oni se o tome nisu brinuli, a ne mislim ni da nama smeta da u jednom izvestaju pise neki detalj na jedan nacin a u drugom na drugi nacin.

Biblija nije prirucnik pravila gde je od neverovatne vrednosti da covek poznaje sva pravila i da nema kontradikcije u pravilima. Biblija je knjiga zivota, istorije, filozofije, poezije, putopisa, biografija, zakona i mnogo toga. Covek kroz studiranje tih zapisa nalazi put ka Bogu i principe i pravila koja treba da usvoji za svoj zivot. Zato se Bibliji ne pristupa kao pravilniku ponasanja, nego Bozjoj hrani koja izgradjuje coveka iznutra kroz uticaj Svetoga Duha, a ne kroz covekovu mudrost da moze da zapamti svako slovce bas onako kako ga je sam Bog izdihtirao u Bibliji.''
 
bibleboyDate: Thursday, 2011-07-14, 4:37 AM | Message # 17
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
Jos jedna kontradikcija u Kuranu, ovog puta na racun Jevreja:

Sura 9.30:

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

Prema tome, po suri 9:30 Allah jasno govori kako Jevreji vjeruju u Allahova sina Uzreja (Esru) i dodaje "ubio ih Allah". Po Kuranu dakle i Jevreji i Hriscani vjeruju u Boga i Sinove Boga tj. u po dva Boga. Naravno prema hriscanstvu te dve licnosti nisu dva Boga nego dve licnosti Trojstva, a sto se tice Jevreja izgleda da su kod njih postojale dve grupe koje su na to gledale razlicito.

Kazu neki da nikad i nigde Jevreji nisu rekli niti stoji u Starom Zavetu napisano, da je Uzejr Allahov sin, odnosno Jahvin sin. Dakle, po njima ovo je izmisljotina ala Kuran. Bilo bi veoma zanimljivo da neko ovo ospori, jer je opste poznato da Jevreji negiraju postojanje Bozanskog Trojstva i uopste pluraliteta u Bogu.
 
bibleboyDate: Sunday, 2011-07-17, 12:08 PM | Message # 18
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
Veoma je poznato da Islam trdi da ne postoji pluralitet (Trojstvo) u Bozanstvu i tu se slazu sa Judaistima i JS. Stim u vezi pogledajte sledece dva pitanje koja su postavljena ocigledno od strane nekih muslimana a odnose se na istu ''stvar'' i odgovor na ta pitanja:

Pitanje:
''Zašto se dragi Bog u Kur’anu uglavnom objavljuje preko prvog lica množine (Mi)?''

''U Kuranu časnom često se kaže „Mi“ i „Nas“ otprilike u onom kontekstu u kom bi se trebalo odnositi na Allaha. dž.š. Interesuje me Ko ili Šta je ta množina prema vama odnosno kakvo je tumačenje komentatora Kur’ana po ovom pitanju. Da li vam se čini da bi nas bukvalno i racionalističko tumačenje ovog dovelo do zaključka da je Kur’an knjiga širka (da nas Allah, dž.š., sačuva od ovog) posebno kako neki tumače širk (višeboštvo).''

Odgovor:
Na vaše ... pitanje dat ću tri odgovora koja jedan drugog ne isključuju:

''Češča upotreba zamjenice „Mi“ nego „Ja“ jeste znak iskazivanja počasti dragom Bogu. I među nama na ovome svijetu imamo primjer za to. Konkretno, vlastito oslovljavanje engleskih kraljica sve donedavno bilo je sa „mi“ a ne „ja“. Tako je engleska kraljica u svoje vlastito ime govorila „mi“ a ne „ja“.

S obzirom da je ogromna većina Kur’ana objavljena preko meleka (anđela) Džibrila (Gabrijela) poslaniku Muhammedu, neka je mir na njega, već taj odnos Bog – Džibril – Poslanik dopušta da se upotrijebi zamjenica „Mi“. Ono što je bitno, ajet (kur'anski stavak) u kojemu stoji to „Mi“, tretira nešto što je uradio melek Džibrili-Emin (Gabrijel) po Božijemu naređenju.

Ovo posljednje tumačenje već zalazi u domen islamske teologije, napose ezoterizma. Samo ukratko ću se osvrnuti i na njega. Naime, prema učenju islama dragi Bog ima 99 Lijepih Imena kroz koja se On objavljuje u ovome svijetu. Svako Ime podrazumijeva poseban obzir Božijeg savršenstva. Tako kad se kaže „Mi“, uvjetno rečeno, može se misliti i na Božija Imena kao Njegove objaviteljske vidove u ovome svijetu.''

To su tri tumacenja koja pokazuju da ni kod njih ne postoji jedinstveno glediste po pitanju koriscenja zamenice ''Mi'' u Kuranu.

U nastojanju da iznegiraju da Kuran uci o postojanju Bozanskog pluraliteta unutar jednog Boga, islamisti se izgleda iz ocajanja pozivaju na obicaj kraljice Elizabete i ezoterizam, jer u samom Kuranu ne mogu da nadju validan dokaz. Kada je rec o monarhiji tu nije u pitanju samo jedna osoba nego dinastija sto je citav sistem. Dakle nije nista neobicno sto je vlastito oslovljavanje engleskih kraljica bilo sa ''mi''.
 
bibleboyDate: Monday, 2011-07-18, 11:27 AM | Message # 19
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
Kur’an tvrdi da sperm se stvara izmedju kicme i grudi, danas je poznato da je to greska koju je prvo pisao Hippocrates u 400 BC.
Kur’an Sura 86:6. Stvoren je od tekucine koja se izbaci,
Kur’an Sura 86:7. koja izmedju kicme i grudi izlazi,
Zar bi Bog napravio takvu gresku?
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:14 AM | Message # 20
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:51, 2:52. i kada smo Musau četrdeset noći obećanje ispunjavali, vi ste, u njegovu odsustvu, sami sebi čineći nepravdu, tele obožavati počeli; Zatim smo vam, i poslije toga, oprostili da biste zahvalni bili;
Kontradiktornost: 7:152 One koji su tele prihvatili stići će kazna Gospodara njihova i poniženje još na ovome svijetu; tako Mi kažnjavamo one koji kuju laži.
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:18 AM | Message # 21
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:62. One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabijci - one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili - doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! -
Kontradiktornost: 4:150, 4:151 Oni koji u Allaha i poslanike Njegove ne vjeruju i žele da između Allaha i poslanika Njegovih u vjerovanju naprave razliku, i govore: "U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo", i žele da između toga nekakav stav zauzmu - oni su zbilja pravi nevjernici; a Mi smo nevjernicima pripremili sramnu patnju.


Za one koji neznaju ko su bili sabijci evo ovde mogu procitati:
http://sh.wikipedia.org/wiki/Sabejci
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:27 AM | Message # 22
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:79. A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" - da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!
Kontradiktornost: 6:79, 6:115 A poslanici su i prije tebe lažnim smatrani, pa su trpjeli što su ih u laž ugonili i mučili sve dok im ne bi došla pomoć Naša - a niko ne može Allahove riječi izmijeniti - i do tebe su doprle o poslanicima neke vijesti. Riječi Gospodara tvoga su vrhunac istine i pravde; Njegove riječi niko ne može promijeniti i On sve čuje i sve zna.


Dakle Tevrat i Indzil niko po Kur'anu ne moze izmeniti, a mi cujemo od islamista da je to ucinjeno!
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:32 AM | Message # 23
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:107. Zar ti ne znaš da je samo Allahova vlast i na nebesima i na Zemlji i da vi osim Allaha ni zaštitnika, ni pomagača nemate?
Kontradiktornost: 41:31, 41:32 Mi smo zaštitnici vaši u životu na ovome svijetu, a i na onome; u njemu ćete imati sve ono što duše vaše zažele, i što god zatražite - imaćete, 5:55 Vaši zaštitnici su samo Allah i Poslanik Njegov i vjernici koji ponizno molitvu obavljaju i zekat daju.
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:35 AM | Message # 24
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:116. Nevjernici govore: "Allah je uzeo sebi dijete." Hvaljen neka je On! Naprotiv, Njegovo je sve ono što je na nebesima i na Zemlji. Njemu se sve pokorava;
Kontradiktornost: 3:190 Neka oni koji škrtare u onome što im Allah iz obilja Svoga daje nikako ne misle da je to dobro za njih; ne, to je zlo za njih. Na Sudnjem danu biće im o vratu obješeno ono čime su škrtarili, a Allah će nebesa i Zemlju naslijediti; Allah dobro zna ono što radite.

Kako ce Alah nebo i zemlju naslediti kada je to vec sada po Kuranu njegovo?
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:38 AM | Message # 25
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:117. On je stvoritelj nebesa i Zemlje, i kada nešto odluči, za to samo rekne: "Budi!” - i ono bude.
Kontradiktornost: 6.101 On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna.

Pa zar nisu njegove i sve zene i svako dete jer je on i njih stvorio?


P.S.
U Bibliji stoji da smo se mi koji verujemo, radili od Boga. (v. Jovan 1:13)
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:45 AM | Message # 26
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:135, 2:139. Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!" Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove, koji je ispravno vjerovao; on nije nikoga Allahu ravnim smatrao." Reci: "Zar se s nama o Allahu raspravljate, kad je On i naš i vaš Gospodar? Nama - naša djela, a vama - vaša djela! A samo Mu mi iskreno ispovijedamo vjeru."
Kontradiktornost: 3:118 O vjernici, za prisne prijatelje uzimajte samo svoje, ostali vam samo propast žele: jedva čekaju da muka dopadnete, mržnja izbija iz njihovih usta, a još je gore ono što kriju njihova prsa. Mi vam iznosimo dokaze, ako pameti imate.


Pa zar nisu i Jevreji i Hriscani vere Abrahamove?
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:47 AM | Message # 27
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
2:159. Ili za onoga koji je prolazeći pored jednog do temelja porušenog grada, povikao: "Kako će Allah oživiti ove što su pomrli?" I Allah učini te on umre i tako ostade stotinu godina, a onda ga oživi i zapita: "Koliko si ostao?" - "Dan ili dio dana" - odgovori. "Ne" - reče On - "ostao si stotinu godina. Pogledaj jelo svoje i piće svoje - nije se pokvarilo; a pogledaj i magarca svoga - da te učinim dokazom ljudima - a pogledaj i kosti - vidi kako ih sastavljamo, a onda ih mesom oblažemo." I kad njemu bi jasno, on povika: "Ja znam da Allah sve može!"
Kontradiktornost: 42:51 Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. - On je, zaista, Uzvišen i Mudar!
 
bibleboyDate: Friday, 2011-07-22, 7:59 AM | Message # 28
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
4:82. Zašto ne razmisle o Kur'anu?
Da je on od nekoga drugoga a ne od Allaha sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti.

Gore navedeni ajet, direktno priznaje da u Kur'anu postoje kontradiktornosti, samo ih nećemo naći "mnogo".
 
bibleboyDate: Wednesday, 2011-07-27, 3:52 PM | Message # 29
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
3:64. Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!"

U ovom ajetu se hriscani nazivaju sledbenicima Knjige, a tu Knjigu muslimani ne priznaju. Pa zasto onda ne stoji ovako: ''O sljedbenici iskvarene Knjige''?
 
bibleboyDate: Wednesday, 2011-07-27, 4:06 PM | Message # 30
Major general
Group: Administrators
Messages: 367
Reputation: 1
Status: Offline
3:55. I kada Allah reče: "O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni ćete se, poslije, svi povratiti i Ja ću vam o onome u čemu se niste slagali presuditi:

3:56. one koji ne budu vjerovali na strašne muke ću staviti i na ovome i na onome svijetu i niko im neće moći pomoći."...

3:57. A onima koji budu vjerovali i dobra djela činili, On će njima punu nagradu dati. - Allah ne voli nasilnike.

Ovo: ''Meni ćete se, poslije, svi povratiti...'', sta znaci? Da li su Isusovi sledbenici u pocetku bili Alahovi, pa su se posle okrenuli za Isusom, a onda se na kraju opet vratiti Alahu? I kada ce se vratiti, nakon smaka sveta, jer ce sledbenici Isusovi po Kuranu biti iznad nevernika sve do kraja, a onda je prica zavrsena? Naime, ako nekome sudis sta ima da ti se vraca? Ovaj ajet je jako ne jasan, konfuzan i kontradiktoran.
 
Forum » Test category » Test forum » Protivrecnosti (ako se dokazu) u Kur'anu
Search:


Copyright MyCorp © 2024
Free website builderuCoz