Tuesday
2025-01-07
2:51 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Blog »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 3
Guests: 3
Users: 0

Login form

Main » 2023 » June » 25 » ПАСХА ЈЕ БИЛА НА ПОЧЕТКУ 14. НИСАНА (Nastavak 2)
5:47 AM
ПАСХА ЈЕ БИЛА НА ПОЧЕТКУ 14. НИСАНА (Nastavak 2)

Талмуд - Мас. Иома 46а

Раба рече: Ко је то што не мари које брашно меље? 6 Зар нисмо научили: Свих других дана? 7 [Ово су била четири]-Ово је права потешкоћа. Сада он [Бар Каппара] оспорава са Р. Хуном који сматра: Непрекидна понуда обуставља суботу само на њеном почетку, али не и на њеном крају . 8

(7) Што укључује и суботу.

(8) Овај принос се жртвује у суботу, без обзира на то што је рад укључивао многе врсте послова који су тог дана изричито забрањени. Али само на почетку. тј. ако почетак те жртве треба да се изврши у суботу. Међутим, од приношења у сумрак у петак , удови се морају попушити пре суботе . Пошто припада петку, било би скрнављење наставити је у суботу. (9) Уп. супра 6б.

Моји коментари

Фуснота 8 показује да су разумели да је „принос у сумрак у петак“ заиста био суботом . Тако су сасвим јасно разумели да се „вечерња жртва“ увек дешава у сумрак, на почетку новог дана. Схватили су да се „вечерња жртва“ односи на „сумрак“.

То да ли упућивање на дневне жртве ставља израз „јутарња жртва“ испред израза „вечерње жртвовање“ или не, нема никакве везе са овим! Јеврејско схватање је сасвим јасно откривено у овој фусноти, наиме, да се вечерња жртва одиграла после заласка сунца !

Ово помињем зато што су неки људи погрешно покушали да закључе да израз „јутарња жртва и вечерња жртва“ имплицира да је „јутарња жртва“ на почетку дана, а „вечерња жртва“ на крају дан ... чиме би "вече" наводно постало време пре заласка сунца.

Овај цитат је прилично искрен да показује да се „ вечерња жртва “ одиграла након заласка сунца , када је почео нови дан! „Приношење сумрака понедељком“ и „Приношење у сумрак у четвртак“ итд. су обављени након заласка сунца , на почетку новог дана. Управо из тог разлога су за „принос у сумрак” осмислили обичај да се одступи од ове норме ... петком су почели да раде на „приносу у сумрак” презалазак сунца, резонујући да је то боље од физичког посла након заласка сунца у петак увече. Чинило се да нису разумели 1. Самуилова 15:22, која нам каже: „боље је послушати него жртвовати“! Морамо да слушамо Бога, а не да размишљамо о свом путу да урадимо нешто другачије од начина на који нам је Бог наредио да то урадимо.

Нема оправдања извлачити било какве закључке из редоследа речи у изразу „јутарња жртва и вечерња жртва“, покушавајући да имплицирамо да због редоследа речи у овом изразу стога „вече“ мора бити неколико сати пре крај дана.

Овај цитат показује да су Јевреји само у петак увече вршили „вечерњу жртву“ пре заласка сунца ; осталих шест вечери у недељи ова жртва се приносила после заласка сунца! Тако су шест вечери сваке недеље приносили жртву у тачно време које је Бог поучио; али за жртву у петак увече они су се образложили да то ураде раније него што је Бог наредио . Дакле, њихова жртва у петак увече није била у време које је Бог поучио.

Талмуд - Мас. Иома 46б

[следствено томе] у случају закона левитске нечистоће, пошто је суспендован на почетку, суспендован је и на крају, али у погледу суботе, пошто није суспендован на почетку 1, такође није суспендован на крај. Нити постоји било каква потешкоћа према Р. Хисди: Он не сматра да је крај као почетак: [сходно томе] у погледу суботе, пошто је нефункционалан када је жртвовање заједнице у питању, суспендовано је и на крају жртвовања, док што се тиче закона левитске нечистоће, пошто је пред жртвом заједнице она само суспендована, 2 суспендована је само на почетку што је битно за [добијање] помирења, али не на крају. , што није неопходно за помирење.

(1) Принос у сумрак у петак мора се принети пре суботе, јер би крв жртве постала бескорисна, поништена, ако се не пошкропи пре заласка сунца.

(2) Само `с потешкоћама`, али никада императив, мора се учинити сваки покушај да се припреми жртва у левитској чистоћи. В. Супра 7б.

Моји коментари

Обратите пажњу на фусноту 1: они лажно сматрају да жртву у петак увече, коју слободно називају „ приносом у сумрак у петак “ (јер јеврејски користи реч за „вече“), треба извршити пре заласка сунца !

Имајте на уму да ово још једном показује да они разумеју да „ сумрак“ почиње са заласком сунца !

Схватите да за остале дане у недељи разумеју да „вечерњу жртву“ треба принети после заласка сунца , у сумрак! Али за петак увече користе људско расуђивање да би дошли до другачијег закључка. Ја бих то назвао „плотским расуђивањем“!

Талмуд - Мас. Жевачима 11б

Отуда нас обавештава [да није тако]. Али сигурно је написано: У сумрак ? 27 _ Рекао је `Улла, син Р. Ила'ија: [То значи,] Између две вечери . 28 Онда [хоћете ли рећи] да је цео дан прикладан и за дневни принос , с обзиром да у сумрак пише 29 у вези са тим? _ Тамо, пошто је написано: „Једно јагње принеси ујутру“, следи да се „у сумрак“ мисли буквално . Ипак, реците, једно [мора се приносити] ујутру, а друго [може се приносити] цео дан?- [Писмо прописује] једно за јутро, а не два за јутро. Опет, хоћеш ли рећи да је цео дан погодан за [паљење] светиљки, пошто је у вези са тим написано 'у сумрак'? 30 _ Тамо је другачије, јер је написано [горети] од вечери до јутра, 31 и поучавало се: `Од вечери до јутра`: Опремите је својом [потребном] мером, да гори од вечери. до јутра. Друго тумачење: Немате другу [услугу] која важи од вечери до јутра осим ове. Сада [хоћете ли рећи] и у случају тамјана, где је написано 'у сумрак', 32 да је цео дан погодан [за његово паљење]? - тамјан је другачији,

(28) Ово је буквално значење хебрејског „беин ха-арбаиим“. Односно, између четрнаесте вечери (коју он рачуна до зоре) и петнаесте вечери, дакле цео дан четрнаестог .

Моји коментари

Фуснота (28) врло јасно и врло отворено разоткрива јеврејско оправдање за тумачење „између вечери“ да се односи на касно поподне !

Они тумаче израз „између две вечери“ тако да покрива читав 24-часовни дан 14. дана нисана. То им теоретски омогућава да изаберу било који део тог 24-часовног периода за спровођење своје Пасхе. И тако бирају између поднева и заласка сунца.

Ево шта треба да разумемо:

Јевреји погрешно схватају шта Бог мисли под изразом „између две вечери“!

У Изласку 12:6 Бог користи овај израз да одреди период између заласка сунца и потпуног мрака (тј. период сумрака или сумрака). Ово су исправно разумели сви Израелци у дане Мојсија, па и доле током целог старозаветног периода.

Али у доба Новог завета јеврејски мудраци су овај израз сматрали референцом на цео дан од 24 сата . Недостајало им је разумевања. Ова фуснота у Талмуду разоткрива овај недостатак разумевања. И пошто нису правилно разумели богонамерну примену израза „између две вечери“, они су тада изабрали касну послеподневну Пасху.

Обратите пажњу на логику у тој фусноти!

Израз "четрнаестог увече" једноставно мора да се односи на почетак 14. ! Ово зато што „15. вече“ не може да се односи на крај 15.! У овом контексту обе изјаве се морају односити на почетак сваког дана.

Даље, када сматрају да „14. увече“ значи „од вечери до зоре“ (тј. наводно целе ноћи), онда „вече“ опет мора да се односи на почетак 14., јер зора још увек мора да буде на 14. истог дана. Дакле, они знају да "вече", време када је требало да се убије Пасха, мора бити на почетку дана.

Ова фуснота открива да право јеврејско оправдање за касну 14. Пасху не тумачи израз „између вечери“ да се односи на „између поднева и заласка сунца“ или „између 15:00 и заласка сунца“!!

Ова фуснота показује да Јевреји израз „између вечери“ једноставно тумаче тако да се односи на читава 24 сата 14. нисана ! И то упркос томе што знамо да то заиста значи "сумрак".

Можете ли још увек да браните јеврејски обичај касне 14. Пасхе?

Они знају шта значи „вече“; и знају шта значи „сумрак“. И знају на шта се односе библијска упутства. Али они оправдавају своју традицију покушавајући да се израз односи на цео 24-часовни дан!

Узмите у обзир да су неки од јеврејских мудраца чак тврдили да је у реду заклати Пасху 14. ујутру ! Иако ово није био општи обичај, требало би да признамо да су сви користили исте линије резоновања , да „вече“ и „сумрак“ могу значити и друге ствари осим „вече“ и „сумрак“! Колико је то искрено?

 

Талмуд - Мас. Жевачима 11б

(Овај цитат се појављује непосредно пре претходног у Талмуду.)

ГЕМАРА. Р. Елеазар је рекао у име Р. Ошаје: Бен Батира је прогласио прикладним пасхални принос који се клао у своје име четрнаестог јутра ујутру , јер [он сматра да је] цео дан његово време. 23 Шта онда КАО ДА [итд.] значи? 24 Пошто Р.Јосхуа наводи КАО ДА, 25 и он каже КАО ДА. Ако је тако, уместо да споре где се [закоље] под другом ознаком, нека споре где је [закољено] у своје име? 26

Моји коментари

Видимо да су неки од јеврејских мудраца тврдили да је у реду заклати Пасху 14. ујутру ! Као што је већ речено, требало би да признамо да су сви користили исте линије резоновања , да „вече“ и „сумрак“ могу значити ствари које нису „вече“ и „сумрак“!

Талмуд - Мас. Зевачим 22б

Старешине југа држе: Онај ко је нечист кроз леш може и да принесе своје жртве. 17 Али је писано: Ако неко од вас . . . биће нечист [због мртвог тела] . . . ипак ће светковати Пасху [Господу] другог месеца [четрнаестог дана у сумрак ће је светковати ]? 18 _ То је препорука. 19 Али је писано: По сваком човеку...

Моји коментари

Опет они слободно признају да је у Библији у сумрак требало да буде Пасха.

Преводиоци ЈПС су такође били прилично упознати са Талмудом, учењем фарисеја. А употреба речи „сумрак“ у ЈПС-у је у потпуној сагласности са начином на који је реч коришћена у Талмуду скоро два миленијума уназад.

Талмуд - Мас. Берахот 26б

Наши рабини су учили: Ако је човек погрешио и није изговорио поподневну молитву уочи суботе , он изговори [суботу] тефилу 1 двапут у ноћи суботе . Ако је погрешио и није изговорио поподневни Тефилах у суботу, он каже [радни дан] Тефилах два пута на одласку суботе; .....

Моји коментари

Израз „предвечерје суботе“ је време када се моли петак поподне. Онда је још петак поподне . Израз "ноћ суботе" односи се на петак увече , први део суботе.

Дакле, говорећи о самој суботи, Јевреји заправо не користе израз „вече“. „Вечер суботе“ је још у петак пре заласка сунца. А онда се позивају на „ноћ суботе“. Али субота поподне се НЕ зове „вече“. Субота поподне НИКАД није "суботње вече".

Израз „предвечерје суботе“ користи се за означавање времена у петак пре него што субота и почне . Дакле, овде је двоструки стандард.

1) За 14. нисан воле касно поподне 14. да називају „вече 14.“, када желе да убију Пасху.

2) Али за недељне суботе не називају касно суботње поподне „вече суботе“. Не, у овом случају петак поподне називају „предвечерје суботе“. То је заправо само последњи део 6. дана у недељи. У овом случају то заправо уопште није део суботе.


Обратите пажњу и на то како замагљују разлику између „поподнева“ и „вече“. Они говоре о „ поподневној молитви“, али то је нешто што би требало да се каже „уочи суботе “. Ово показује да је ознака „предвечерје суботе“, која се односи на петак поподне, прилично вештачка, осмишљена да им омогући да тумаче „вече“ на било који начин који им одговара у одређеним околностима (тј. када се примењује на Пасху).

Талмуд - Мас. Песахима 58а

МИСХНАХ. [ПОПОДНЕВНИ] ТАМИД 1 СЕ КОЉЕ У ОСАМ И ПО САТА 2 А НУДИ СЕ НА ДЕВЕТ И ПО САТА. 3 УОЧИ ПАСХА 4 КОЉЕ СЕ У СЕДАМ И ПО ЧАСОВА И ПРИНОСИ СЕ У ОСАМ И ПО САТА, БИЛО РАДНИ ДАН ИЛИ СУБОТА. АКО ЈЕ ПАДЛО ПАСХА, У СУБОТНО ВЕЧЕ [ПЕТАК], КОЉЕ СЕ У ШЕСТ И ПО ЧАСОВА И ПРИНОСИ СЕ У СЕДАМ И ПО САТИ, А ПОСЛЕ ЊЕГА ПАСХА. 5

(1) Дневна жртва паљеница: једна се доносила сваког јутра, а друга сваког поподнева. Нум. КСКСВИИИ, 4.

(2) Дан који се рачуна од изласка до заласка сунца , односно око шест до шест увече

(3) Обред жртвовања трајао је сат времена.

(4) Јев. је у множини: уочи Пасхе.

(5) Када предвечерје Пасхе падне у петак, мора се оставити време за печење пасхалне жртве пре него што почне субота; дакле ранији час тамида.

Моји коментари

Обратите пажњу на фусноту (2) која показује да се дневни део дана рачунао „од изласка до заласка сунца“. Тако је у заласку сунца почео следећи дан . Онда „вече и јутро беше...“ следећег целог дана.

Ево поенте: када дође јутро, не можете поново имати „вече“ за тај одређени дан ! За тај дан сте већ имали вече пре него што сте имали јутро. Тврдња да и касно поподне може бити део „вечера“ подразумева да 24-часовни дан може имати две вечери, једну на почетку (од заласка сунца до мрака) и другу на крају (између поднева и заласка сунца). Ове две „вече” у истом 24-часовном дану раздваја више од 12 сати. Тај став је очигледно погрешан.

Сада смо размотрили 15 цитата из Талмуда.

Поновљена употреба речи „сумрак“ сасвим јасно показује да за Јевреје није ствар у томе да не разумеју на шта се односи израз „између вечери“. Они знају да се то односи на сумрак , али онда, да би се оправдали, редефинишу реч "сумрак" да значи било које време после 12:00 сати. Видите Луку 10:29 за исту линију размишљања фарисеја током Христове службе. Као и тај фарисеј, јудаизам данас каже: „Да, али шта се подразумева под ’сумрак’?“

Из Талмуда смо више пута видели две јасне чињенице . Су:

1) Талмуд у бројним одломцима сасвим јасно говори да је сумрак време када почиње нови дан .

2) Талмуд у бројним одломцима подједнако јасно наводи да је према библијским упутствима пасхална јагњад требало да се убију у сумрак .

У знак признања ове чињенице видели смо три јеврејска превода Старог завета у којима се наводи да је Пасха требало да се убије у сумрак или у сумрак, периоде који се односе на после заласка сунца .

Када други јеврејски преводи затим тврде да је Пасха требало да буде убијена пре заласка сунца, онда се такве тврдње не заснивају ни на чему у хебрејском тексту. Такве тврдње се заснивају на читању сопственог небиблијског учења у библијски текст.

Сада једноставно не могу да имају оба начина ! Они не могу, с једне стране, да признају да нови дан почиње у сумрак и да је и Пасха требало да се деси у сумрак; а са друге стране онда тврдити да се, што се Пасхе тиче, „сумрак“ мора односити на касно поподне, на неколико последњих сати дана! Та линија резоновања је јасна манипулација дефиницијама за речи, како би одговарале њиховим приватним интерпретацијама.

Када је светска црква почела да мења своје учење о Пасхи пре неколико деценија, једна линија резоновања коју су представили био је покушај да се промени почетак дана од заласка сунца до почетка мрака. Ово је био покушај да се Пасха уклопи у крај 14. дана. Овај напор се није разликовао од јеврејског приступа да се вече дефинише као нешто што почиње одмах после поднева.

Увек се своди на покушаје да се пронађу путеви око Божјих јасних упутстава.

Хајде сада да размотримо нешто друго.

Views: 88 | Added by: bibleboy | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Calendar
«  June 2023  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Entries archive

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz