Saturday
2025-01-11
4:38 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Наставак 7 »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 3
Guests: 3
Users: 0

Login form

ПРОЈЕКЦИЈА И ЛАЖ

 

Новинар : Све наводе и тражене последице правдали су такозвани „стручњаци“ попут црквеног саветника Бехнка чињеницом да су уверења ових других заједница била „опасна“. Али после свега о чему смо разговарали, шта је са вашим уверењима?

Теолог : Оно за шта оптужују друге, заправо сусрећете у теологији и у животу Мартина Лутхера: На пример, робовање слободној вољи, тоталитарно присвајање људи другом силом, губитак савести и личне одговорности итд. Лако доказују наш претходни разговор.

Новинар : У психологији се говори о „пројекцијама“.

Богослов : Да. Односно, неко грешке и слабости сопствених уверења преноси на друге. Оно што неко мисли да негативно види у вери својих ближњих у стварности је део његовог сопственог погледа на свет.

Новинар : Да прво пронађете негативно у себи, то би била једна од једноставних и једноставних истина Исуса из Назарета, о чему смо већ говорили на почетку.

Богослов : Да. То је у Библији, у Беседи на гори у Матејевом јеванђељу : „Али шта видиш ивер у оку свог брата и не узмеш ли греду у своје око? ... Лицемери, прво повуци греду из ока; онда пази како извлачиш ивер из ока свог брата “. (7, 3.5)
Будући да се пројекција дешава несвесно, неко често дуго остане непримећен. Притом сам се конкретно запитао: Ако је представник Лутеранске цркве, црквени саветник Бехнк, рекао или лагао неистину о другима - да ли је то такође учинио несвесно или свесно?

Новинар : Које су биле лажи?

Богослов : С њим сам често приметио како је током напада вадио реченице из контекста и стављао их у потпуно нови негативни контекст. Ово је техника лагања коју је већ користио Лутер, тако бих је и описао, која се не појављује одмах на површини, јер су реченице као такве „проверљиве“. Или др. Бехнк је изоставио или додао нешто, понекад наизглед ситнице, што је потпуно фалсификовало чињенице. Или је лажне и клеветничке изјаве хитро умешао у чињенице тако да читалац или слушалац нису приметили смешу и све узели као чињенице. Тада је такође користио метод за прикривање порекла неистина: клеветао је и такође давао клевету новинарима. После тога је рекао

 

 ЛУТХЕР ДАНАС

 

Новинар : Ако се вратимо са одређених понашања на само веровање: да ли је др. Бехнк типични представник еванђеоско-лутеранске вере?

Теолог : Као „поверенику секти и идеологије“ чак му је био задатак да заступа јасну и проверљиву евангеличко-лутеранску позицију и да буде на опрезу да се у лутеранској цркви не учи ништа друго од онога што захтевају евангелско-лутеранске исповести. Култни представник би се тако могао описати чак и као нека врста „прототипа“ идеалног лутеранског.

Новинар : На почетку сте истакли да поред Лутера као личности постоје и такозвани лутерански исповедачки списи на које су лутерански теолози данас дужни. Зар се црква није бар мало оградила од Лутерове теологије? Неке разлике смо већ показали.

Теолог : Разлике су савладане, јер обе ничу из истог корена. Лутеров стручњак Бехнк у својој књизи признаје да су неке ствари о Лутеру „изузетно опасне“, попут „апсолутне божанске ефикасности јединог“ ( оп. Цит. , 344) или „теолошки опасне“, попут предодређења одређених људи од стране Бога. вечно проклетство (354) . Лутер, такође, према лутеранском теологу данас, мора да се „мери према лутеранским исповедничким списима и, ако је потребно, [= ако је потребно], како верујемо [= по нашем мишљењу] је овде неопходно, да би био критикован“ ( 396). Тамо је Лутерово учење донекле ублажено, као што смо већ расправљали: Вечно проклетство - да, али више није унапред одређено, већ само, као и све остало, предвиђено, као што и Римокатоличка црква учи, али шта за ту Жртву нема разлике у томе све. Неслободна воља - да, али само у питањима вере. Једина Божја ефикасност - да, али само „ради спасења“. „За зло“ човек може поново слободно да одлучи (уп. 393) .

Новинар : Не постаје ли све компликованије?

Теолог : Целокупно лутеранско учење је веома сложено. Као Лутеров стручњак, црквени сабор из Минхена то види на следећи начин: Лутер показује „одређене аргументоване и језичке неадекватности“ што још више отежава размишљање о ионако тешком проблему воље “ (397) . Ова опрезна критика изричито „није осуда“. Напротив: Лутер је „у целини оправдао своју оправдано-теолошку„ тему ““ (397) . "(397)
Уосталом, према веровању лутеранског теолога, „Свети Дух“, односно сам Бог је тај који је „водио“ Лутера у свом писању, да се прогура до средишта његовог учења, до „Христа“. реченице “ (397 ф.) . „Вођени Духом Светим“ - то је једна од најозбиљнијих и најобавезујућих изјава датих у оквиру ове вере.
Након свих изнетих чињеница, овде можете сами да одлучите. Дакле, научили сте много о Лутеру, његовом учењу и поступцима. Како се сада осећате поводом тога? Да ли је Лутера водио „Свети Дух“, како тврди званичник данашње Лутерове цркве?

 

СЛОБОДА И СЛОВЕНСКА ВЕРА

 

Новинар : Присталица Лутера такође жели да истакне позитивне ствари у вези са Лутером. Пример: „хришћанска“ слобода упркос „поробљеној вољи“.

Теолог : Цитирам из докторске тезе познатог црквеног савета Лутерове цркве: „То јест, он [Лутер] релативизује слободу стваралачке воље у односу на ствари под собом интегришући их у слободу стваралачка воља и тиме везана - како мисли сервум арбитриум (= потчињена воља) “. ( лоц. цит. , 299)
И упркос њиховој лепшој обојености, која се тешко може видети кроз њих, ове речи значе: Бог је слободан, али човек је његов „роб“ и слободан само као „роб“.
Или даље у тексту доктората Лутеровог стручњака и присталице:
„Тројични Бог нас ослобађа сола гратиа / сола фиде / соло Цхристо (= само благодаћу / само вером / само Христом) из’ грешне ’ситуације да морамо да дефинишемо у чему се састоји слобода нашег бића и воље. " (397)
Чињенично стање лепо обојено речју „ослобођен“ и овде гласи: Човек више не треба да мисли својом главом, већ се мисли за њега. Стога би дефинисање од чега се састоји наша слобода била „принудна ситуација“.

Новинар : Није ли од А направљено Б, а од Б А?

Теолог : Повереник за право еванђеоско-лутеранско учење признаје да теологија не може занемарити „интерсубјективно искусну слободну вољу“ као „непостојећу“. Уместо тога, мора се потрудити да „размотри опште искуство слободе од посебног искуства вере сервум арбитриум (= поробљена воља) ка посредовању и тако удовољи критеријуму да буде у складу са садашњошћу“. (396)

Новинар : Сматрам да је ово теолошко исецање речи наметање. Али ако сам добро разумео, онда црквени човек признаје да људи без еванђелске вере себе доживљавају као слободне.

Богослов : Да. И црква се томе мора прилагодити. Али то не значи да треба да промени своје учење. Тако се расправља. За еванђеоско-лутеранску веру, како се овде учи, људи који су се у својим главама ослободили патолошког црквеног баласта живели би у „грешној ситуацији принуде“. Еванђеоско-лутерански теолози понекад говоре о „недоступности“ њихове вере, што би требало да вас ослободи напора да сами нађете ову веру. Цркви и верницима су поверене само проповеди и сакраменти, а веру Бог тада дарује на овај начин. 

Новинар : сопствена снага или божји дар? Можете ли рећи разлику?

Теолог :Сву снагу нам је дао Бог, па гледано на овај начин она је његова, а не наша. О нама зависи да ли злоупотребљавамо моћ и чинимо нешто лоше са њом или је користимо за нешто смислено и добро. Такође би било негативно када бисмо се осећали моћно и постали поносни или охоли. Павле је једном написао: „Живим, али сада не ја, већ Христос живи у мени“ (Галатима, 2. поглавље) . Ако неко не само да ово говори, већ заиста може живети Христа кроз њега и у њему, онда је то хришћанско-мистични начин, активна вера, која такође укључује понизност и слободу.
Насупрот томе, такозвана „недоступност“ вере, како се учи у црквама, често представља пасивност. И „слобода“ коју многи узимају да речју и делом противрече Христу и још увек себе називају „хришћанима“. Најбољи пример су саме цркве које имају срамотну лажну етикету с речју „хришћански“.

 

НЕМА ПРЕФЕРЕНЦИЈЕ ЗА ЦРКВЕ

  

Новинар : После свега о чему смо разговарали: Мартин Лутхер је дао убити много људи, неке због својих уверења. Данас лутеранске цркве користе клевете и лажи против многих људи различитих вера. Они често говоре о атентату на лик. Шта се променило? Да ли су се бавила и мењала зверства лутеранске вере? И да ли су тоталитарни ставови Мартина Лутхера и многи његови захтеви коначно ствар прошлости? До сада нисам имао такав утисак у нашем разговору. Неки кажу да је, када је Лутер живео, било само друго време. Дакле, да ли се само време променило? Шта је са вером и понашањем верника? А шта ако се време поново промени?

Теолог : Када црква у Немачкој, а такође и у другим земљама, позива идеолошки неутралну државу да предузме мере против група које клевета и бори се, онда питам: Нису ли то фашистичке тенденције? А куда треба да воде? Држава се од тога може заштитити ако се, на пример, у Немачкој придржава сопственог устава који гарантује слободу веровања и ако се не понаша као уздан коњ којег јаше црквени јахач тамо где црква жели да иде .

Новинар : Говорите о идеолошки неутралној држави у Немачкој. Али зар тамо нису масовно фаворизоване протестантска и католичка црква?

Богослов : Да. Осим државне наплате црквеног пореза (преко 10 милијарди евра годишње), почетком 21. века добијају годишње државне субвенције од око 20 милијарди евра за унутрашње црквене сврхе, не рачунајући субвенционисање црквених социјалних институција (још скоро 50 милијарди евра годишње). Државне субвенције, на пример, у потпуности финансирају верску наставу у државним школама или обуку црквених теолога на универзитетима и у богословијама. Такође исплаћује понекад петоцифрене месечне плате епископима, вишим црквеним саборима и другим високим званичницима. Поред тога, постоје милиони које држава још увек мора да прикупи за црквене зграде и још много тога. То често погађа политичке заједнице, од којих неке морају извршити даља плаћања. Да би се тога решиле, многе скупштине су плаћале накнаде за трансфер цркви. Одговарајући износи трансфера које су захтевале цркве Међутим, они су толико високи (нпр. 25 пута годишње суме) да их многе политичке заједнице не могу приуштити и зато морају да наставе да плаћају годишње. Ово је груба злоупотреба државе и њених грађана због црквених интереса.

Новинар : Цркве са своје стране оптужују друге групе за злоупотребу државе и слободу веровања које она пружа.

Теолог : Овде се поново може поставити питање „пројекције“. Да ли је то тачно у конкретном случају или су опет само цркве саме које своје злостављање пројектују на друге?

Новинар : Цркве указују на близину својих учења либералној слици човека у демократској држави.

Богослов : На самој површини могу постојати неке сличности. Међутим, детаљнијим прегледом озбиљна контрадикција постаје очигледна. То је један од разлога зашто је тема нашег разговора толико важна и свако ко зна о стварним црквеним учењима и лицемерју који се практикује никада не би посумњао у близину либералне слике човека у демократској држави. Ипак, такође се залажем за толеранцију према лутеранским верницима и за поштовање и поштовање све док се придржавају важећих закона у смислу немачког основног закона. Јер се у овом случају тамо додељена слобода веровања односи и на њих. Међутим, ово не спречава појашњење садржаја овог веровања, а он је лутерански, али не и хришћански. Такође бисте требали бити на опрезу. Јер чак и лутерани попут др. Бехнк описује Лутерове изјаве вере као „изузетно опасне“, а опет као „обавезујуће“ за данашњи дан. Дакле, „екстремна опасност“ је садашњост. Такође би се морало озбиљно проверити да ли се садашњи закони већ не крше, нпр. Б. подстицањем мржње, лажи, угрожавањем добробити деце и још много тога.

Колико Лутерово учење може бити опасно, посебно за децу и младе, показује з. Б. документација о „Групном лутеру“, огранку омладинског дела Евангеличко-лутеранске цркве у Баварској (Веит Диттмар, Гроуп Лутхер анд Цхурцх, 1995, у самоиздавању) . На више од 250 страница аутор документује з. Б. емоционалну патњу погођених и рођака, укључујући лечење у оближњој менталној болници и мисли о самоубиству. Свако ко зна Лутерово учење може сам себи извагати могуће везе.

Још један пример у вези са црквеним учењима: Многи бивши чланови цркве се сада осећају преваренима у црквама и захтевају повратак свог црквеног пореза од црквених пореских управа. На пример, годинама су платили у доброј вери да се Лутерово учење подудара са Христовим учењем, а сада када су сазнали више информација, варају се. Бивши чланови католичке цркве такође желе свој новац назад из истог разлога. За ове акције знам од 1998. У исто време, све више људи протестује због тога што, иако су напустили цркву, и даље морају да суфинансирају званичне цркве путем субвенција из општег пореза. Време, у коме је држава црквама била дража и привилегована у односу на друге верске заједнице, коначно се приводи крају. Политичари то једноставно морају приметити и коначно се понашати у складу с тим. Време је презрело.

 

ХРИШЋАНСКА СЛОБОДА



Новинар : Пуно смо разговарали о слободи вјеровања и опасностима од злостављања. Па на крају питање: Како би се могла описати истински хришћанска слобода, у којој се не само да сепозива на слободуверовања, већ се и живи у слободи?

Теолог : Слобода хришћанске вере била би слобода за ближњег, баш као што је то Христос показао као Исус из Назарета.
Хришћанска вера такође каже: Бог је слобода. Он је бескрајна, непрестано тече љубав која обитава у свим његовим створењима. Они који теже да се врате у овај ток постаће све више и више слободни. Циљ је поново постати једно с Богом, који воли свако од његових створења и не осуђује ниједно. Нити кажњава или кажњава. У складу са законом о сетви и жетви, сам човек трпи последице својих самостворених узрока, из овог или из претходног живота, и самим тим је сам себи судија - међутим, повезан са незамисливо дугим временским периодима. Почеци и прва негативна „семена“ су немерљиво далека, то је почетак такозваних „случајева“. У Библији постоји и прича о такозваном „Паду човека“ управо у првим поглављима. Ово знање о космичком закону сетве и жетве било је познато и Исусу из Назарета и првим раним хришћанима, али су га црквени научници из ранохришћанске поруке постепено избрисали и заменили су га многим такозваним наводним „тајнама“, које су у стварност али само тајне теолога јесу. Јер Бог нема тајни. И у Библији и изван ње, ово знање се и даље широко преноси. То је такође тема за засебно издање овог часописа али су га црквени научници постепено избрисали из ранохришћанске поруке и заменили су га многим такозваним наводним „тајнама“, које су у стварности само тајне теолога. Јер Бог нема тајни. И у Библији и изван ње, ово знање се и даље широко преноси. То је такође тема за засебно издање овог часописа али су га црквени научници из ранохришћанске поруке постепено избрисали и заменили многим такозваним наводним „тајнама“, које су у стварности само тајне теолога. Јер Бог нема тајни. И у Библији и изван ње, ово знање се и даље широко преноси. То је такође тема за посебно издање овог часописа
(видети Теолог бр. 2 - Реинкарнација ).

Новинар : Ако се држимо овог живота: Који је задатак човека овде на земљи?

Богослов: Сваки дан његовог живота може у почетку служити човеку до самоспознаје. Ако се деси нешто негативно, он се може освестити: Христос је уз мене у сваком тренутку, Бог ми помаже да препознам узрок ситуације. Учим да се кајем због властитог удела у томе, да тражим опроштај, да опраштам, да се поправљам, да се поправљам и да престанем да радим оно што сам тако препознао. Тако делује милосрђе Божје, које помаже људима да свој живот све више доводе у ред и да поново науче да живе у складу са стваралачким снагама. Овај живот такође одговара Десет заповести и Беседи на гори Исуса из Назарета. Као резултат, особа се постепено ослобађа, а то такође утиче на читав „поступак случаја“, у којој су животиње људи такође извлачили. Говорио је пророк Божији Исаијадолазећег царства мира, где вук мирно лежи поред јагњета, а мир се такође вратио међу људе и између људи и животиња , где људи више не убијају животиње због њихове очигледне користи.
Међутим, део је чињенице да неко заиста жели да превазиђе свој егоизам и жели да сазри у несебичан живот, при чему му такође помаже заједница у којој сви покушавају да буду за другог, а не против њега. Свака особа може слободно да бира у било ком тренутку: за живот према заповестима Божјим или против њега. Ако верујем у исправност ових заповести, ако верујем у њихов садржај, онда се такође трудим да им се повинујем, као што је рекао Исус из Назарета. Дакле, то зависи од акције, а не од интелектуалне преваре теолога, коју они називају „вером“. Јер само од доброг дела мој сусед заиста има користи, а не од звона о људској слабости. Нико то не мора тако да види. Али тада не би требало да се назива ни хришћанином, јер оно што је Христос учио и учио је хришћанско. Али свако то може задржати за себе како хоће, јер свако има слободну вољу. На тај начин може променити своју судбину у било ком тренутку, у добру или у злу.

Новинар : Шта је са животним искуством неслободе у одређеним одлукама?

Богослов :Са хришћанске тачке гледишта, ово је због чињенице да се човек временом учинио неслободним својим понашањем, што се такође догодило према закону о сетви и жетви. Полако свако може ослободити та ропства уз помоћ Христа и на тај начин се све више ослобађа ограничења, страхова и неслободе. Такође је слободан да помогне и служи свом комшији, а такође да буде ту за свог „другог комшију“, за животиње, које су - као што је већ речено - апсорбовале негативно људско понашање еонима; такође за биљке, минерале, да за сва створења на овој земаљској планети, а самим

Calendar
«  January 2025  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz