Saturday
2025-01-11
4:38 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Rusomača »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 2
Guests: 2
Users: 0

Login form

Rusomača

 

Znanstvenici se najviše spore oko sposobnosti rusomače da zaustavlja krvarenja kod različitih ženskih bolesti. I dok jedni tvrde da je u takvim situacijama djelotvorna jednako kao i ražova glavica, drugi smatraju da je to zasluga neke gljivice koja na njoj živi kao nametnik

Rusomača (Capsella bursa-pastoris) je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice krstašica, visoka od 10-50 cm. U narodu poznata kao pastirska torbica, kokošica, siročica, gusomača i hoćuneću, rusomača je jedan od naših najraširenijih korova. Nalazimo je po poljima i vrtovima, uz puteve i živice te po parkovima i livadama. Kako podnosi i vrlo siromašno tlo, često raste u pukotinama zidova i pločnika, ali biljke izrasle na obrađenom zemljištu mnogo su jače i razvijenije od onih sa siromašnog tla.

Rusomača postoji odavno, a njezine sjemenke pronađene su i u želucu čovjeka iz kamenog doba. Smatra se da potječe iz Sjeverne Amerike, a odakle je početkom 17. stoljeća donesena u Europu. Kao kozmopolitska biljka danas je raširena po cijelom svijetu, a poznata je u više oblika koji se razlikuju po izgledu prizemnih listova.

U kasnu jesen, zimu i rano proljeće rusomaču susrećemo u obliku male, zvjezdaste i po zemlji raširene rozete listova, najčešće čvrsto priljubljenih uz tlo. Listovi izbijaju iz vretenastog korijena rusomače, a tamni su i dugoljasti, nepravilno krpasto nazubljeni ili duboko perasto izrezani. Iz prizemne rozete listova ponekad prve, a najčešće tek druge godine izraste jedna ili više uspravnih stabljika. Stabljika je ponekad u gornjem dijelu slabo razgranjena, a nosi manji broj izmjeničnih listova.

U gornjem dijelu stabljike i ogranaka razvijaju se od ožujka do studenog sitni, prljavobijeli, pri vrhu gusto zbijeni cvjetići, združeni u grozdasti plodovi, a koji izgledom podsjećaju na pastirsku torbicu. Plodovi se razvijaju tijekom cijele godine, osim u vrijeme mrazeva, a razvijaju se čak i u vrijeme dok su u gornjem dijelu stabljike cvjetovi još uvijek u pupovima. Kad sazriju, plodovi pucaju, a iz njih ispadaju mnogobrojne sitne crvenkaste sjemenke, a pomoću kojih se rusomača rasijava na sve strane.

Rusomača kao lijek

Rusomaca je odavno poznata kao ljekovita biljka. Zbog njezine sposobnosti da steže krvne žile i zaustavlja krvarenje, još u srednjem vijeku rusomača se koristila kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja. U Prvom svjetskom ratu njezini su se ekstrakti upotrebljavali za liječenje rana. Osim toga, zbog njezinog djelovanja na mišiće maternice, rusomača se sve do sredine 20. stoljeća koristila i kao sredstvo za poticanje trudova i olakšavanje poroda.

Danas o ljekovitim svojstvima rusomače postoje vrlo različita mišljenja, iako su znanstvena ispitivanja potvrdila njezinu sposobnost da zaustavlja krvarenja iz pluća, bubrega i maternice. Znanstvenici se najviše spore oko njezine sposobnosti da zaustavlja krvarenja kod različitih ženskih bolesti. I dok jedni tvrde da je u takvim situacijama djelotvorna jednako kao i ražova glavica, drugi smatraju da je to zasluga neke gljivice koja na njoj živi kao nametnik.

Osim što listovi rusomače sadrže neku tvar koja ima antibakterijsko djelovanje, rusomača sadrži acetilkolin, kolin, diosmin, tiramin, histamin, tanine, saponine, flavonoide, vitamin C te nešto eteričnog ulja. Ispitivanja su pokazala da cijela rusomača sadrži navedene ljekovite tvari, ali da je količina ljekovitih tvari u biljci vrlo različita i nestalna te da najviše ljekovitih tvari rusomača sadrži u vrijeme cvatnje. Tada sadrži i najviše diosmina koji zgrušava krv i zaustavlja unutrašnja i vanjska krvarenja.

Rusomaču stoga treba brati dok biljka cvate, a može se koristiti svježa ili osušena. Treba je brati zajedno s korjenom, dobro očistiti od zemlje te obješenu u snopiće sušiti na sjenovitom i prozračnom mjestu. Kad je rusomača suha, treba je usitniti te čuvati u tamnim staklenkama.

Kako rusomača ne sadrži nikakve štetne tvari, nema štetnih posljedica niti ako se uzima duže vremena. Ru-somaču ne smiju uzimati samo trudnice, jer svježa rusomača sadrži tvari koje uzrokuju stezanje maternice te mogu izazvati pobačaj ili prijevremeni porod.

Ljekovita svojstva i primjena

  • Usna šupljina: Rusomača dezinficira i smiruje upalu sluznice usta.
  • Dišni organi: Rusomača smiruje kašalj.
  • Krv: Kod različitih krvarenja uzimati čaj od rusomače, jer rusomača steže krvne žile i zaustavlja krvarenje iz bubrega, želuca, pluća i maternice. Kod krvarenja iz nosa, u svaku nosnicu ukapati nekoliko kapi svježeg soka od rusomače. Rusomače se često dodaje različitim čajnim mješavinama za proljetnu i jesensku kuru “čišćenja krvi”. Rusomača pomaže kod šećerne bolesti te je sastavni dio čajnih mješavina protiv povišene količine šećera u krvi.
  • Srce i krvne žile: Rusomača ljekovito djeluje na srce i krvne žile, te normalizira rad srca i jača oslabljelo srce. Kod proširenih vena, otvorenih vena na nogama te krvarenja hemoroida stavljati obloge od rusomače. Čaj od rusomače regulira skupljanje i širenje krvnih žila te tako regulira krvni tlak, bez obzira da li je previsok ili prenizak.
  • Probava: Kod bolova i grčeva u trbuhu uzimati toplo vino u kojem je kuhana rusomača.
  • Želudac: Kod upale sluznice želuca uzimati 2-3 puta na dan po 1 malu čašicu vina od rusomače. Kod krvarenja iz želuca zbog čira na želucu uzimati hladno vino u kojem je kuhana rusomača.
  • Crijeva: Kod zatvora i lijenih crijeva, proljeva, upale sluznicecrijeva te krvarenja iz crijeva uzimati 2-3 puta na dan po 1 malu čašicu vina od rusomače.
  • Bubrezi i mokraćni mjehur: Rusomača je vrlo djelotvorna kod krvarenja iz bubrega, krvi u mokraći, upale mjehura i mokraćnih kanala, bubrežnog pijeska i bubrežnih kamenaca te pijeska i kamenaca mokraćnog mjehura.
  • Ženske bolesti: Rusomača ljekovito djeluje na maternicu kod različitih krvarenja, neredovite, prejake i produžene menstruacije, menstrualnih bolova, upale maternice, mioma na maternici, te oslabljene i spuštene maternice. Kod bijelog pranja, osim uzimanja čaja od rusomače, treba primjenjivati sjedeće kupke i ispiranje čajem od rusomače. Kod bolnih menstruacija i različitih menstrualnih tegoba, 8-10 dana prije početka menstruacije svaki dan uzimati čaj od rusomače. Za vrijeme klimakterija, a protiv klimakterijskih tegoba, 4 tjedna uzimati čaj od rusomače, a nakon pauze od 3 tjedna čaj uzimati ponovno.
  • Rusomača sadrži tvar koja pospješuje skupljanje mišića maternice te se nekada koristila za poticanje trudova te olakšavanje poroda.
  • Mišići: Kod bolova u mišićima te atrofije mišića nekoliko puta na dan oboljela mjesta lagano masirati rakijom od rusomače.
  • Kosti i zglobovi: Rusomača smanjuje bolove kod reume, artritisa i gihta.
  • Koža: Rusomača zaustavlja krvarenje iz rana te dezinficira gnojne rane i rane koje sporo zacjeljuju. Oblog od rusomače liječi ekceme i različite kožne bolesti.
Kućna apoteka
Vino od rusomače
  • 200 g svježe rusomače
  • 1 l bijelog vina

Rusomaču oprati, ocijediti, usitniti te preliti vinom. Nakon što zatvoreno odstoji 8-10 dana, uz svakodnevno protresanje, tekućinu procijediti. Vino čuvati u hermetički zatvorenoj staklenki na tamnom i hladnom mjestu. Uzimati svaki sat po 1 žlicu vina.

Čaj od rusomače
  • 1 žličica rusomače
  • 3 dl vode

Usitnjenu suhu rusomaču, ili dvo-struko više svježe, preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Tekućinu procijediti te uzimati 2-3 puta na dan.
=================================================

Rusomača – lijek za unutarnje i vanjsko krvarenje

rusomaca
Facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Rusomača je godišnja biljka iz obitelji gorušica. Svi dijelovi koji rastu iznad tla koriste se u pripremi različitih biljnih lijekova. Listovi se mogu dodati u salate ili kuhati kao povrće. Sjemenke mahuna imaju papren okus, a sjeme se koristi i kao zamjena za sjemenke gorušice.

Kineski biljni ljekari nazivaju je lijekom koji “hladi krv”. Široku upotrebu ima kao lijek za dizenteriju, visok krvni tlak i pretjerano krvarenje nakon poroda. Smatra se da poboljšava vid, a koristi se i kao sastojak za prehranu peradi, jer čini njihova jaja ukusnijima.

Vanjska i unutarnja primjena

Rusomača sadrži puno kalija, flavonoide (kvercetin, diosmin, luteolin, hesperidin), glikozide, razne amine (acetilkolin, kolin, histamin, tiramin), hlapljivo ulje (posebno kamfor), karotenoide, sinigrin (glukozinolat) te vitamine A, B, C i K.

Ljekovita svojstva biljke nisu posljedica nekog posebnog sastojka ili tvari, već interakcije između njih. Od nje se može pripremiti čaj, tinktura, a od njezinih ekstrakta može se pripremiti mast i nanositi na rane.

Rusomača ima antiseptička svojstva i može regulirati krvni tlak. Također je hemostatska biljka (zaustavlja krvarenje) i vazokonstriktor (sredstvo koje sužuje krvne žile) te može stimulirati leukocitozu (veći broj bijelih krvnih stanica).

Sposobnost biljke da zaustavi krvarenje može se pripisati biljnom proteinu u njoj koji djeluje kao hormon oksitocin. Oksitocin stimulira kontrakcije glatkih mišića koji okružuju krvne žile, osobito one u maternici.

krvarenje-iz-nosa

Pripravci od rusomače koriste se za:

  • srčane i krvožilne probleme, uključujući niski krvni tlak i aritmije srca,
  • glavobolju,
  • bol u ušima,
  • povraćanje,
  • krv u urinu,
  • proljev,
  • infekcije mokraćnog mjehura,
  • hemoroidi,
  • proširene vene,
  • predmenstrualne probleme,
  • duga mjesečnice i menstrualne grčeve,
  • natečene grudi kod dojilja,
  • krvarenje iz nosa,
  • ekcemi,
  • psorijaza,
  • površinske opekline, osipi i otvorene rane na koži.

Rusomača ima jak učinak na maternicu. Smatra se da stimulira i kretanje crijeva svojim blago-laksativnim učinkom. Također, koristi se kao lijek za reumatska stanja. Pomaže i kod prekomjernog stresa i anksioznosti.

Čaj od rusomače

susena-rusomaca-za-caj

Ljekovito bilje koristi se svježe, sušeno ili u obliku tekućih ekstrakata i tinktura. Napravite jaki čaj dodavanjem 2 velike šalice vode (oko litre) na 3 do 4 žlice sušene biljke. Pokrijte i pustite čaj da odstoji 20 minuta. Procijedite i ohladite prije pijenja. Čaj se možete piti 2 do 4 puta dnevno.

Kada se osuši i pije kao čaj, mahune rusomače postaju jedan od najboljih lijekova za zaustavljanje krvarenja svih vrsta – želuca, pluća ili maternice, a posebno krvarenja iz bubrega. Okus čaja je vrlo gorak i neugodan pa je poželjno da ga pomiješate s drugim biljem.

Čaj od rusomače tradicionalno se koristi kao lijek za upalu grla i kao prirodni tretman za infekcije mokraćnog sustava (UTI), a može imati i vanjsku primjenu. U slučaju krvarenja iz nosa preporučuje se natapanje kuglica vate u čaju i njihovo postavljanje u nos.

Tinkture i drugi pripravci

Za izradu tinkture potrebno vam je 4 žlice svježe rusomače (koristi se cijela biljka) na 60 ml 100%-tnog alkohola. 20 do 40 kapi tinkture u čaši vode može se koristiti 2 do 3 puta dnevno.

Za sve komercijalne pripravke od rusomače potrebno je slijediti upute proizvođača. No uglavnom ih je najbolje uzimati u malim i čestim dozama. Ekstrakt se može uzimati u dozama od jedne žlice 2 do 3 puta dnevno.

Nuspojave

Rusomača može uzrokovati pospanost, promjene u krvnom tlaku i funkciji štitnjače te otkucajima srca. Prevelike doze rusomače mogu uzrokovati paralizu, probleme s disanjem, pa i smrt. Ako već imate problema sa srcem, izbjegavajte rusomaču.

Neki spojevi u rusomači mogu utjecati na formiranje bubrežnih kamenaca. Ako ste ih već imali u prošlosti, najbolje je izbjegavati korištenje rusomače. Ona može utjecati i na središnji živčani sustav. Treba je izbjegavati i ako imate bolesnu štitnjaču.

Ako imate planiranu operaciju i koristite rusomaču, prestanite je koristiti dva tjedna prije operacije. Njezina konzumacija mogla bi usporiti preveliku aktivnost središnjeg živčanog sustava u interakciji s anestezijom i drugim lijekovima tijekom i nakon operacije.

Opasna je za trudnice i nikako im se ne preporučuje. Neka istraživanja pokazuju da dugoročno korištenje može uzrokovati smanjenje broja limfocita u krvi (limfopenija).

tinktura

Napomene

Malo je razloga da koristite rusomaču ako nemate krvarenje. Također, preporučuje se da prestanete s njezinim korištenjem čim ublažite problem s krvarenjem. Ograničite upotrebu na mjesec ili dva, a zatim uzmite pauzu od tjedan dana. Nastavite ako je potrebno.

Istraživanja na miševima pokazuju da je toksičnost biljke mala. No treba napomenuti da je rusomača često zaražena specifičnom parazitskom gljivicom (Cystopus Candidus) koja sadrži toksični alkaloid pa treba biti oprezan pri branju.
==========================================
 

hemofilija | otezano zgrusavanje krvi

 

Hemofilija | otežano zgrušavanje krvi 

 
Hemofilija je nasledna bolest.Poremećaj zgrusavanja krvi,koji nije izleciv, ali se pomoću lekovitog bilja mogu ublaziti komplikacije koje neretko dovode do trajnog invaliditeta.
Hemofilija je poremećaj zgrušavanja krvi,koji dovodi dogugotrajnog krvarenja,što može ozbiljno ugroziti zdravlje, a ukoliko nastane u vitalnim organima, predstavlja veliku opasnost po život.Najčešće se javlja u zglobovima, naročito nožnim člancima,kolenima i laktovima, ali i tkivima i misićima, pa ako izostane odgovarajuća terapija,neretko uzrokuje invalidnost i skraćuje životni vek obolelog.

Nasledna stečena hemofilija

Bolest je nasledna i uglavnom napada muškarce (ali su zato žene prenosioci hemofilije) a karakteriše se nedostatkom antihemofiličnih globulina, materija odgovornih za zgrušavanje krvi.U zavisnosti od toga koja vrsta faktora koagulacije nedostaje,postoje tri tipa hemofilije:
Hemofilija A - uzrokovana je smanjenom količinom ili nedostatkom antihemofilnog globulina A (VIII faktor koagulacije) i najčešća je vrsta hemofilije. Krvarenje uglavnom nastaje u velikim zglobovima, mišićima i mekim tkivima.
Hemofilija B - nastaje usled nedostatka ili smanjene koncentracije antihemofilnog globulina
B (IX faktor koagulacije), usled ćega dolazi do krvarenja u zglobovima i tkivima.
Hemofilija C - smanjena koncentracija XI faktora koagulacije. Teško se otkriva, uglavnom nakon hirurških intervencija ili vadenja zuba.
Hemofiličari  sa manje od 1% faktora koagulacije, spontano krvarenje se javlja nekoliko puta mesečno.
hemofilija otezano zgrusavanje krviU slučaju umerene hemofilije, krvarenje je znatno ređe i dešava se kao posledica manjih trauma (sportske povrede),dok lakši oblik često biva nedijagnostikovan i manifestuje se u posebnim situacijama - prilikom lntervencija kao sto je, recimo vađenje zuba ili u slućaju teških povreda. Žene sa lakšim oblikom hemoflije (nosioci gena) više krvare tokom menstrualnog perioda.

Hemofilija simptomi

krvarenja u zglobovima(kolena, laktovi, članci,ramena, kukovi, zglob ,šake)
krvarenja u mekim tkivima i mišićima (oko kukova, listovi, podlaktice, nadlaklice, Ahilov tetiva, zadnjica)
krvarenje u ustima kao posledica posekotina,ugriza jezika ili ispadanja zuba (pogotovo kod dece)
krv u urinu (hematurija)površinske modrice 
S vremenom,hemofiličari nauče da izbegavaju situacije koje provociraju krvarenje (povrede, udarci,izvrtanje zgloba...), pa se smanjuje i učestalost incidenata.
Ako se hemofiličar ipak ozledi, ranu treba pažljivo oćistiti i čvrsto poviti ćistom krpom, ali ukoliko se krvarenje ne zaustavi, obavezan je odlazak lekaru.
 

Hemofilija kod dece !

Kako prepoznati hemofiliju ?
 
Krvarenje u zglobovima retko se javlja pre druge godine života, pa se bolest u ranom detinjstvu najčešće manifestuje površinskim modricama koje nastaju čak i nakon najbezazlenijih padova i udaraca. Dešava se da mališani zubima grizu desni ili jezik i da tako izazovu krvarenje.
 
krvarenje u zglobovima?
Prvi simptom je osećaj pritiska, trnjenja ili golicanja u zglobu koji počinje da otiće i iz sata u sat postaje sve topliji dok savijanje ekstremiteta postaje sve bolnije. Kako se krvarenje nastavlja i otok uvećava, otežava se svaki pokret zgloba koji je ukočen, u blago savijenom položaju. Krvarenje se usporava tek nakon nekoliko dana, a ukoliko se javlja učestalije i ako se ne sprovodi adekvatno lečenje, zglob biva trajno
oštećen.... 
krvarenja u mozgu
Ovo vrlo ozbiljno stanje manifestuje se upornom sve jaćom glavoboljom pracenom povraćanjem,pospanošću, promenom ponašanja, iznenadnom slabosću ili nesigurnušću udova, ukoćenošću ili bolom pri pokretanju vrata,duplim vidom, nestabilnim hodom, iošom koordinacijom pokreta.grčenjem ili oduzetoscu mišića.
 
Nadoknada faktora zgrušavanja
Osnovna terapija za zaustavljanje ili sprečavanje krvarenja u slučaju hemofilije jeste nadoknada faktora koagulacije VIII, IX ili XI,najčešće infuzijom. Nakon toga, krv hemofilicara sadrži sve proteine potrebne za zgrušavanje.makar na nekoliko sati, što ostavlja vremena da se formira ugrusak na mestu ostećenja krvnog suda. Nažalost.efekti ove terapije vrlo su kratkotrajni i već nakon tri dana krv nije sposobna za normalno zgrušavanje.
 
Pomoć fizioterapeuta
Vežbanje uz obučenog fizioterapeuta ima vrlo znacajnu ulogu u tretmanu hemofiličara. Zabluda je da oboleli od hemofilije ne smeju da vežbaju,naproliv, fizička aklivnost vrlo je važan deo terapije,
Što se naročito odnosi na plivanje. U slučaju težih poremećaja treba vežbati uz nadzor fizioterapeuta i preventivnu nadoknadu faktora zgrušavanja.
 

Lečenje hemofilije lekovitim biljem 

 
lako hemofilija nije izlečiva, preparati od lekovitih trava u mnogome pomažu da se komplikacije svedu na najmanju moguću meru, što će svakako poboljsati kvalitet života hemofiličara.
 
Rusomaca i virak za ublazavanje tegoba
  • Pomešati jednake delove veronike,virka, rusomače i hajdučke trave, pa kašićicu mešavine popariti sa ćetvrt litra vode i ostaviti da odstoji minut dva. 
  • Piti četiri šolje ćaja dnevno. 
  • Svakih 14 dana napraviti kupku:100 g ove mešavine preko noći potopiti u litru hladne vode, a sledećeg dana je smlačiti i dodati umereno toploj vodi za kupanje.
  •  Ležati u kupci oko 20 minuta.
Čaj od zove za ublažavanje tegoba
  • Pomaže mešavina od zove i šimšira, a čaj se priprema tako što se četiri kašike minut-dva kuvaju u litru vode.
  • Čaj od zove procediti i ostaviti da se prohladi. 
  • Piti u gutljajima po šolju čaja tri puta dnevno pre i posle glavnog obroka,tokom 12dana.
Terapija za bolne zglobove
 
Kupus obloge
  • Preko tri lista svežeg kupusa preći peglom kako bi se grejali i smekšali, a zatim staviti na bolan i upaljen
  • zglob i obmotati pamućnom ili lanenom tkaninom.
  • Posle sat vremena ponoviti tretman sa novim listovima.
  • Obolele zglobove tokom dana mazati tinkturom od gaveza u pet slojeva, a uvece utrljati mast pomesanu sa tom biljkom. prekriti najlon-kesom i obmotati pamučnom krpom.
  • Tako ostaviti da prenoći pa ujutru kožu oprati.
Bosiljak smanjuje upalu
 
Sastojak eugenol iz ove lekovite biljke ima snažno protivupalno dejstvo, te pomaže u slucaju bola i oticanja zglobova. Može da se koristi kao dodatak jelima u svežem ili sušenom obliku ili pak u obliku ćaja.
=======================================

*RUSOMAČA-ČAJ*

 
 
 
Rusomača je odavno poznata kao ljekovita biljka. Zbog njezine sposobnosti da steže krvne žile i zaustavlja krvarenje, još u srednjem vijeku rusomača se koristila kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja.
Regulira menstrualni ciklus, uravnotežuje krvni tlak, bio on visok ili nizak.
Koristi se u liječenju: upalnih stanja, čišćenje krvi, sužavanje krvnih žila, kod probavnih problema, bolesti bubrega i mjehura, želuca...
U prvom redu ova biljka zaustavlja raznorazna krvarenja. S obzirom da zaustavlja krvarenja treba imati na umu da to čini tako što zgrušava krv. Dakle, ne smije se koristiti ako uzimate ikakve lijekove koji djeluju na gustoću krvi, bilo da ju razrjeđuju, bilo da je zgrušavaju.
Priprava: Na šalicu kipuće vode ide jedna velika žlica sušene rusomače. Pustite da odstoji 20 minuta te se pije toplo, na gutljaje.
===========================================
 

Rusomača - ljekovito bilje

Vrsta: Capsella bursa-pastoris, Brassicaceae 

Hrv. naziv: rusomača, pastirska torbica

DIO BILJKE KOJI SE KORISTI: Zelen
 
SASTAV: Amini, flavonoidi, eterično ulje, karotenoidi, fumarna kiselina, sinigrin, vitamini C i K.
 
UPOTREBA: U fitoterapiji za zaustavljanje krvarenja kod menoragije, hematurije, hematemeze, proljeva i akutnog kataralnog cistitisa.
 
DOZIRANJE: 1-4 g suhe zeleni  3 puta dnevno kao infuz. 1-4 mL tekućeg ekstrakta (1:1 u 25% alkoholu) 3 puta dnevno.
 
FARMAKOLOŠKO DJELOVANJE: Istraživanja na životinjama pokazala su protuupalno, antiulkusnno, hipotenzivno, diuretičko, negativno inotropno, negativno kronotropno, koronarno vazodilatacijsko djelovanje, depresivno djelovanje na središnji živčani sustav, antibakterijsko, antineoplastično, rubefacijentno djelovanje, stimulatorno djelovanje na glatke mišiće i smanjenje propusnosti krvnih žila. Nema dokumentiranih kliničkih istraživanja.
 
NUSPOJAVE: Pretklinička istraživanja toksičnosti pokazala su da pastirska torbica ima nisku toksičnost. Predoziranje je uzrokovalo sedaciju, povećanje pupile, poteškoće s disanjem i smrt zbog respiratorne paralize. Metabolizmom nastali izotiocijanati mogu iritirati kožu i uzrokovati gušu.
 
KONTRAINDIKACIJE: Nema dokumentiranih interakcija, ali je potreban oprez pri korištenju lijekova istog ili suprotnog djelovanja. Ne koristiti od tromboza i terapije antikoagulansima.
 
 
Rusomača - ljekovito bilje
 
 
Rusomača - ljekovito bilje


   

Ljekovita svojstva rusomače

 

Pripada obitelji krstašica (Familiae Brassicaaceae – Cruciferae). Ljekarnički naziv joj je Herba Bursae pastoris. Prirodni je abortiv, adstrigent, afrodizijak, antibakterik, antiflogistik, antioksidans, drastik, detoksikant, hemolitik, hemostiptik, laksativ, metabolik, regenerator, stiptik, stimulator, vazokonstriktor.

Druga imena rusovače su gusomača, hoću-neću, kapucinska torbica, pastirska torbica, skrižan.
Strani nazivi – slovenski: divja repica, kašica, plešec, poljska preslica, škofove kapice, torbica; srpski: hoću-neću, rusomača, tarčužak, torbičica, tobočica; talijanski: Borsapastore commune – Borse pastorizia.

U povijesti je rusomača bila poznata ljekovita biljka pod imenom sangunaria, u svih naroda koristila se za zaustavljanje raznih krvarenja. Za vrijeme I svjetskog rata bila je vrlo tražena cijela biljka, a naručito tinktura i ekstrakt.
Zaustavlja krvarenje brže od poznate kanadske biljke Hidrastis canadensis te od ražene snijeti ili glavice (Secale cornutum). Poznati slovenski bilinar pater Simon Ašič kaže: “ono što je rusomača za žene to je ruta za muškarce.”
Danas je najpoznatije ljekovito djelovanje ekstrakta rusomače (Extract. Bursae pastoris fluid), i to u liječenju:
– raznih krvarenja – vanjskih i unutarnjih
– ženskih bolesti i kao pomoć u trudnoći i porođaju
– te za uravnoteženje krvnog tlaka.

U etnobotaničkoj literaturi bilježi se uporaba osušene rusovače za slijedeće.
Ekstrakt i čaj od rusomače pomažu:
– kod probavnih problema jačanjem peristaltike crijeva
– kod tegoba jetre, naročito kod žutice i bolesti žuči
– kod tegoba respiratornog sustava
– kod gihta, reume, kostobolje, upalnih stanja, zglobova, artritisa
– u liječenju bolesti bubrega i mjehura
– kod dijabetesa, proljetnog čišćenja krvi, bolesti slezene
– u jačanju organizma, pogotovo starijih osoba
– kod tegoba želuca
– kod bolesti živca, naročito u križima
– poznata je zlouporaba rusomače za izazivanje pobačaja

Biljka rusomača

Svježi sok rusomače djeluje brzo i energično, te izaziva stezanje maternice i djeluje na sužavanje i širenje krvnih žila, zaustavlja krvarenja unutarnja i vanjska, djeluje na smirenje, a u nosnice ukapan svježi sok zaustavlja krvarenje. Rusomača stimulira rad sustava cirkulacije i urinarnog sustava. Sjeme rusomače rabimo za jačanje muške potencije, kao afrodizijak. Uporaba rusomače u kulinarstvu je raznolika: od obične uporabe kao zeljkaste biljke do pikantnog začina za razna jela. Ljekovite biljke s kojima se rusomača najčešće miješa su: kopriva, kamilica, neven, preslica, stolisnik, steža i troskot.

Zapadna pučka medicina koristi rusomaču za liječenje:
upalnih stanja, čišćenje krvi, zaustavljanje unutarnjih krvarenja, sužavanje krvnih žila, kod visokog krvnog tlaka, groznice, zatvora, iritacije kože, ekcema, hemeroida, raka, svih ženskih bolesti, plućnih komplikacija, malarije, komplikacije želuca, bolova u abdomenu, bolesti slezene, bolnih mjesta od udarca, bolesti bubrega, artritisa, bolesti metabolizma, rana, kod komplikacija urinarnog sustava, slabosti mjehura, gluhoće, arterioskleroze, vodenih bolesti, varikoznih vena, a dobar je i regenerator stanica.
U homeopatiji koristi se za liječenje oboljenja žučnih i bubrežnih komplikacija itd a u veterini kao hrana protiv insekata.

                                                                                                                                                                                                                                           
                 
Calendar
«  January 2025  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz