Thursday
2025-01-23
6:00 AM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Nastavak I »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 19
Guests: 19
Users: 0

Login form

POGLAVLJE 4

Isusova posljednja Pasha bila je „Prvog dana Beskvasnih“

Paralelni prikaz posljednje Isusove Pashe, zabilježen u evanđelju po Marku, jasno pokazuje da je dan Pashe, Nisan 14, bio prepoznat kao "prvi dan beskrvarenja." U Marku 14:12 čitamo: "I na prvi dan beskvasnih vrsta .... "Ovo je doslovni prijevod s grčkog. Kao što smo saznali, "prvi dan beskvasnih vrsta" nije fraza koja označava prvi dan Blagdana beskvasnog kruha, Nisan 15, već se posebno odnosi na dan Pashe, Nisan 14, u kojem su uklonjeni svi kvasci i prvo je jeo beskvasni kruh.

Kao što je Luka rekao u svom Evanđelju, Marko nam također govori da je to bio dan kada su ubijena Pashalna janjadi. Nastavljajući u Marku 14:12 u KJV, sljedeća fraza glasi: "kad su ubili Pashu ...." Riječi "ubili su" prevedeni su iz grčkog glagola etuon. Specifično značenje ove riječi najviše otkriva. Kao glagol etuon odražava slijedeći slučaj i radnju: treća osoba množina - oni; nesavršena napetost - što znači da akcija još nije završena, ali da se upravo u tom trenutku odvijala - ubijali su; aktivno indikativno - što ih u tom trenutku osobno vrši subjekt - oni. Doslovni prijevod grčkog teksta bio bi sljedeći: "A prvog dana beskvasnih, kad su ubijali Pashalnu janjad ....”

Kritično je napomenuti da Markove nadahnute riječi sačuvane u grčkom tekstu pokazuju da su Pashalna janjadi ubijana baš u tom trenutku kad je Isus slao svoje učenike u Jeruzalem.

Mark je bio levit. Stoga njegovo svjedočanstvo postaje oklopljeno željezom i nema mjesta za promjenu. Potpuno je razumio na koji dan i u koje vrijeme moraju biti ubijena janjadi za domaću Pashe.

Riječ "oni" u ovom stihu može se odnositi samo na one koji su ubijali Pashalne jaganjce baš u tom trenutku na Nisanu 14, na početku dana, odmah nakon zalaska sunca. "Oni" se nikako nisu mogli odnositi na svećenike u hramu, jer Pashalne jaganjce koje su žrtvovali u hramu nisu bili zaklani do sljedećeg popodneva - kasno na 14. Jedini logični zaključak jest da se "oni" odnose na one koji su ubijali Pashalnu jagnjad u kućama ili gostionicama u kojima će se slaviti domaća Pasha. Jaganjci su ubijani početkom 14. u skladu s statutima i uredbama iz Izlaska 12. To je bio tačan trenutak kad je Isus poslao svoje učenike u Jeruzalem da pripreme Pashu - „kad su ubijali pashalne jaganjce .... ”

Pravilno preveden, ovaj stih u Markovom evanđelju ima duboko značenje. Kada se Markov račun kombinira s Lukovim računom, utjecaj je još veći. Evo Marko 14:12 i Luka 22: 7, kombinirani u doslovnom prijevodu: "Prvog dana Beskvasnih, u kojem je bilo obavezno ubijati Pashalnu janjad, kada su oni ubijali Pashu, njegovi su ga učenici pitali:" Gde bi želeo da idemo i pripremimo Pashu da možeš jesti? "

Nadalje, ovi stihovi iz Evanđelja po Marku i Luki jasno pokazuju da je domaća Pasha bila uobičajena praksa. U ovim izveštajima je također vidljivo da su učenici bili navikli držati domaću Pashu, što je naznačeno i njihovim pitanjem: "Gde želiš da idemo i pripremimo Pashu da možeš jesti?" Očito, Isus prije toga nije upućivao Njegovi učenici da se pripreme za Pashu. Znali su da će uskoro doći vreme da pojedu Pashu, ali nisu znali gde Isus želi da je pripreme. Budući da se ubijanje domaćih Pashalnih jaganjaca događalo pred njihovim očima, učenici su postavili ovo hitno pitanje: „Gde želiš da odemo i pripremimo Pashu tako da bi možeš jesti?“ Što je bio Isusov odgovor na ove evanđeoske priče?

Isus nije naredio Petru i Ivanu da idu u hram da žrtvuju pashalno janje. Njegova zapovijed bila je slijediti određenog čovjeka do određene kuće i pripremiti Pashu u toj kući. Ništa ne može biti jasnije!

Kad ispitujemo sva tri evanđeoska zapisa Isusovih uputa Njegovim učenicima, očito je da je Isus držao domaću Pashu 14. - „prvog dana beskvasnih“.

Matejev izveštaj: "A sada na prvom od beskvasnih učenici su došli k Isusu i rekli mu:" Gdje želiš da pripremimo za tebe da jedeš Pashu? " Rekao je: "Uđite u grad za takvim čovjekom i recite mu:" Učitelj kaže: "Vrijeme je moje; Održaću Pashu sa Mojim učenicima u tvojoj kući. " " " Tada su učenici postupili kako ih je Isus uputio i pripremili Pashu "(Mt 26, 17-19).

Markov izveštaj: "I prvog dana beskrvana, kad su ubijali pasavska janjadi, učenici su mu rekli:" Kamo biste htjeli da odemo i pripremimo kako bismo jeli Pashu? " I posla dvojicu svojih učenika i reče im: "Idite u grad i upoznat ćete čovjeka koji nosi vrč vode; prati ga. I u koju god kuću uđe, recite gospodaru kuće da Učitelj kaže: "Gdje je gostinska soba, gdje mogu pojesti Pashu sa svojim učenicima?", A on će vam pokazati veliku gornju sobu, namještenu i spremnu , Tu se pripremite za nas. ' I učenici njegovi odoše i kad uđoše u grad, pronađoše gatočno onako kako im je rekao; i pripremili su Pashu “(Marko 14: 12-16).

Lukin izveštaj: „Zatim je došao dan beskvasnih vrsta u kojima je bilo obavezno ubiti pasaška janjadi. I posla Petra i Ivana govoreći: "Idite i pripremite Pashu za nas da jedemo." Ali rekli su mu: "Gdje želite da ga pripremimo ?" A on im reče: "Pazi, i kad uđeš u grad, upoznat ćeš čovjeka koji nosi vrč vode; slijedi ga u kuću u koju ulazi; i reći ćete gospodaru kuće: "Učitelj vam kaže:" Gdje je gostinska soba, gdje mogu jesti Pashalu sa svojim učenicima? " "Pokazaće vam veliku gornju sobu; ondje se pripremite. "(Luka 22: 7-13).

Isusove riječi njegovim učenicima neodoljivi su dokazi da je "prvi dan beskvasnih" u stvari bio dan Pashe - a ne prvi dan Blagdana beskvasnog kruha. Štoviše, kontekst ovih Pisama dokazuje da je bila domaća 14. Pasha. U ova tri izveštaja riječ "Pasha" koristi se 11 puta; "Kuća" se spominje tri puta. Ni jedanput se ne spominje hram, niti se u tim izvještajima izdaleka ukazuje na hramski ubijeno pashalno jagnje. Ne može biti sumnje da je Isus držao domaću Pashu 14. dana prvog mjeseca, kako je zapovjeđeno u Izlasku 12.

Evanđeoski izvještaji ne određuju jesu li pripreme učenika uključivale ubojstvo Pashalnog janjeta. Moguće je da su Petar i Ivan sami ubili janje. Međutim, budući da je sve bilo "namješteno i spremno", vjerovatnije je da je gospodar kuće već ubio janje do trenutka kada su Petar i Ivan stigli. U tom bi slučaju počeli pržiti janjetinu i postavljati ostale namirnice za obrok, vodeći računa da su beskvasni kruh i vino spremni. Dovršili su sve što je bilo potrebno za pripremu Pashalnog obroka. Luka bilježi: „Zatim su otišli i pronašli sve točno onako kako im je rekao; i pripremili su Pashu “(Luka 22,13).

Evanđeoski zapisi ne ostavljaju nikakve sumnje da su Isus i apostoli 14. srpnja u Nisanu držali domaću Pashu. To je dan koji su Matej, Marko i Luka nazvali "prvim danom beskućnika". U vrijeme Isusove posljednje Pashe, 14. dan prvog mjeseca bio je općenito poznat svim Židovima kao "prvi dan beskvasnih." Čak su i oni Židovi koji su se držali 15. Pashe prepoznali Nisan 14 kao početak "beskvasnih "- jer je sav kvasac bio uklonjen do 14. ujutro, i tog dana se pripremio i jeo beskvasni kruh. Tadašnja praksa zabranila je bilo kojem Židanu da jede kvasni kruh poslije 11 sati ujutro 14. Stoga su čak i oni Židovi koji nisu jeli Pashalni obrok u noći 14. na 14. trebali jesti samo beskvasni kruh tokom dnevne porcije.

Nema sumnje da su u novozavjetnim vremenima Židovi izvorni Pashalni dan - Nisan 14 - priznali kao "prvi od beskvasnih". Ipak, u stoljećima koja su uslijedila, prvobitni značaj Nisana 14 potpuno je izgubljen. Dok je u novozavjetnim vremenima domaća 14. Pasha naizgled bila prevladavajuća praksa, ona je na kraju zamijenjena 15. Pashom u središtu hrama. Moderni Židovi proslavljaju samo 15. Pashu a na 14. Nisan gledaju samo kao dan pripreme za svoj tradicionalni Seder obrok 15. - prvog dana Blagdana beskvasnog kruha. Zamijenivši 14. Pashu tradicionalnim sederskim obrokom početkom 15., Židovi su skratili izvorni osmodnevni festival na samo sedam dana. Ovih sedam dana beskvasnog kruh Židovima je sada poznat kao "Pasha“, a ne kao blagdan beskvasnog kruha. Josip, koji je pisao svoje židovske povijesti tijekom dugogodišnjeg razdoblja, zabilježio je ovaj prijelaz s izvornog osmodnevnog festivala "beskvasnih" na kraće štovanje Židova od sedam dana.

Josephus dokumentira promjenu od osmog dana festivala do praćenja sedam dana

Prijelaz s biblijskog osmodnevnog festivala na židovsko sedmodnevno držanje dokumentirano je u Josipovim kontrastnim opisima Pashe i blagdana beskvasnog kruha, kakvi su bili promatrani tijekom njegovog života. Josip pokazuje da je došlo do promjene s izvornog imenovanja dva odvojena gozba, ukupno osam dana, na samo sedmodnevni festival. Također pokazuje da je upotreba beskvasnog kruha bila obvezna za dan Pashe, kao i za sedam dana blagdana beskvasnog kruha. Njegova pripovijest najviše otkriva:

"Ali kada je nastupio četrnaesti dan, i svi su bili spremni za odlazak, prinosili su žrtvu i krvlju očistili kuće, koristeći u tu svrhu hrpu isopa; i kad su večerali, spalili su ostatak mesa, kao tek spremni za odlazak. Otuda je to da mi i dan danas na sličan način prinošimo ovu žrtvu i ovaj festival nazivamo Pasha, što znači blagdan Pashe, jer nas je tog dana Bog prenio i poslao kugu na Egipćane; jer su te večeri Egipćani uništili prvorođene ... "(Starine Židova, Bk. 11, Ch. XIV, Sec. 6).

U ovoj pripovijesti zasnovanoj na Izlasku 12, Josip jasno prikazuje 14. Nisan kao spomen na događaj Božjeg prelaska preko kuća Izraelove djece u Egiptu. Naziva ovo prigodno poštovanje festivala "Pascha" ili Pashe. U ovom trenutku ne zove blagdan beskvasnog kruha „Pasha“. U sljedećem odjeljku njegovog izlaganja, nakon pripovijedanja samog Izlaska, nalazimo ovu izjavu o čitavih osam dana: "Otuda, u spomen na želju u kojoj smo bili, držimo gozbu osam dana, naziva se svetkovinom beskvasnog kruha "(Ibid., Ch. XV, Sec. 1). Ovdje on navodi da je dan Pashe uključen u sedam dana blagdana beskvasnog kruha kao jedan od "beskvasnih krugova". S tim da je bilo osam dana beskvasnog kruha,Josip nije pokušavao promicati novu praksu koja je bila suprotna Svetom pismu. Umjesto toga, Josip je govorio da je prva Pasha, kako je zabilježeno u Izlasku 12, zapravo dodatni dan beskvasnog kruha.

Ova dva Josipova izvještaja jasno pokazuju da su Pasha i blagdan beskvasnog kruha izvorno shvaćeni kao zasebni blagdani s odvojenim značenjima. Za oba blagdana bio je potreban beskvasni kruh, koji je ukupno trajao osam dana. Međutim, kasniji izvještaji Josipa pokazuju da je to izvorno razlikovanje počelo biti mutno, što se odrazilo i na promjenu terminologije i naziva. Sljedeća pripovijest prikazuje Pashu i blagdan beskvasnog kruha kao kombinirano promatranje: „Sada, kad se približi onaj blagdan beskvasnog kruha, koji je zakon njihovih očeva u ovo vrijeme odredio za Židove, koji se blagdan naziva pasha , i spomen je na njihovo izbavljenje iz Egipta ... "(Ibid., Bk. XVII, pogl. IX, poglavlje 3; dodan je podebljani naglasak).

Dobivanje računa za isti događaj u Ratovima Židova, Josip ponovno bilježi ovu promjenu u terminologiji: "I doista, na blagdan beskvasnog kruha, koji je već bio pri ruci, a Židovi ga zovu Pasha ..." (Bk. II, pogl. I, poglavlje 3; dodan je podebljani naglasak).

U to su vrijeme Židovi sedmodnevni Blagdan beskvasnog kruha nazivali "Pasha". Josipovi spisi jasno pokazuju ovu promjenu u nazivu festivala. Kad je Josip napisao taj izveštaj 90. godine nove ere, praznik beskvasnog kruha, Židovi su obično nazivali "Pasha". Značenje imena Pasha promijenilo se od 14. Nisana na sljedeći sedmodnevni blagdan beskvasnog kruha. Kao rezultat toga, Židovi u slijedećim generacijama izgubili su znanje o Nisanu 14 kao prvom od "beskvasnih."

Odbijanje Židova Nisana 14 kao dana Pashe nije samo skratilo njihovo poštovanje festivala „beskvasnih vrsta“, već je i duboko utjecalo na židovsko štovanje Duhova. U Novom zavjetu nalazimo da su Židovi bili okupljeni u Jeruzalemu kako bi održali blagdan Duhova istog dana kao i rani kršćani - apostoli i učenici Isusa Krista (Djela 2: 1-11). To poštivanje Duhova jasno pokazuje da su i kršćani i Židovi računali od istog dana snopa valova. U to vrijeme je većina Židova još uvijek priznavala Nisan 14 kao "prvi beskvasan." Kasnije su Židovi napustili pravi Dan Pashe, više nisu promatrali Nisan 14 kao zapovjeđeni blagdan, pa su prema tome prestali smatrati Nisan 14 14 kao jedan od "beskvasnih.„Nepoštivanje prave Pashe rezultiralo je eliminacijom Nisana 14 kao dana koji će se uključiti u određivanje Dana valova. Razne židovske sekte počele su slijediti različita tumačenja Božje zapovijedi za snop valova, što je dovelo do postavljanja nekoliko različitih datuma za Dan snopa valova i posljedično poštovanje Duhova.

Neke od tih židovskih sekti postavile su Dan obrtnog snopa na određeni datum, tvrdeći da je "sutradan poslije subote" značilo dan nakon prve ili posljednje godišnje subote Blagdana beskvasnog kruha. Oni Židovi koji su računali na Nisanu 21 - posljednjoj godišnjoj subotu ili svetom danu - uvijek su slavili svoj dan obrtnog snopa nakon blagdana beskvasnog kruha. Oni Židovi koji su računali na Nisanu 15 - prvom svetom danu - uvijek su promatrali svoj dan obrtnog snopa tijekom blagdana beskvasnog kruha, ali nisu ga promatrali prvog dana u tjednu, osim ako Nisan 15 nije pao na tjednu subotu. Nijedno od ovih židovskih tumačenja nije u skladu sa Svetim pismom, koje otkriva da je dan obrtnog snopa - „dan nakon subote“ - uvek prvi dan u tjednu za vrijeme Blagdana beskvasnog kruha.

U većini godina tjednik subote koji prethodi danu obrtnog snopa padat će i tijekom sedmodnevnog blagdana beskvasnog kruha. Međutim, u godinama kada posljednji dan Blagdana beskvasnog kruha, Nisan 21, pada na nedjeljnu subotu, ne može se odrediti dan obrtnog snopa. U takvim se godinama za određivanje dana obrtnog snopa koristi prethodna tjedna subota - Nisan 14, dan Pashe, "prvi beskvasnik" - koji se mora koristiti za određivanje dana obrtnog snopa. Biblijske naredbe u Levitskoj 23 i njihovo izvorno ispunjenje u Jošuinoj 5 jasno daju do znanja da će u ovim godinama Dan obrtnog snopa  biti "dan nakon Pashe." U sljedećem ćemo poglavlju vidjeti kako će u tim godinama pashalni dan biti za kršćane danas „prvi od beskvasnih“ - kao što je to bilo svake godine i za kršćane i za židove u rano novozavjetno doba.

POGLAVLJE PETO

Kad je dan snopa vala "Jutro nakon Pashe"

Knjiga Joshue bilježi kako su djeca Izraela ispunila prvi Dan obrtnog snopa nakon prve Pashe nakon ulaska u Obećanu zemlju. U Jošui 5 čitamo: "I sinovi Izraelovi kampovali su u Gilgalu i čuvali Pashu četrnaesti dan u mjesecu navečer u ravnicama Jerihona. I pojeli su staro zrno zemlje sljedeći dan nakon Pashe, beskvasne pogače i isti dan pekli novo zrno. A manna se zaustavila sutradan nakon što su pojeli zrno zemlje. I više nije bilo mane za Izraelce, nego su te godine jeli plod kanaanske zemlje ”(stihovi 10-12).

Ovaj je izveštaj najznačajniji. Prema Božjoj zapovijedi u knjizi Levitskoj, djeci Izraelovoj bilo je zabranjeno jesti svako zrno koje je raslo u obećanoj zemlji dok nisu ponudili obrtni snop. Bog je posebno zapovjedio: "Govorite sinovima Izraelovim i recite im:" Kad uđete u zemlju koju vam ja dam i pokupite žetvu, donesite prvoklasni snop prvih plodova svoje žetve svećeniku. I on će mahnuti snop pred Jahvom da bude primljen za vas. Sutradan, nakon subote, svećenik će je mahati .... I nećete jesti ni kruh, ni prženu žitaricu, ni zeleno klasje sve do istog dana, dok ne donesete prinos svom Bogu. Bit će zakon zauvijek u vašim naraštajima u svim vašim prebivalištima. "(Lev. 23: 10-11, 14).
Dakle, kad nam Joshua kaže da su sinovi Izraelovi sljedeći dan nakon Pashe jeli "staro zrno zemlje", beskvasne kolače i isti dan pržili novo zrno ", to znači da je dan nakon Pashe bio Dan obrtnog snopa. (Za potpuno objašnjenje izvornog ispunjenja snopa vala, pogledajte Razumijevanje Božje zapovijedi za obrtni snop Dwight Blevins.)

Budući da je Dan obrtnog snopa uvijek "sutradan poslije subote", očito je da je Pashalni dan u Jošui 5 - prva Izraelova Pasha u obećanoj zemlji - pao na nedjeljnu subotu. Joshinin izveštaj jasno pokazuje da kada Pashalni dan padne na tjednu subotu, to je ona tjedna subota koja određuje Dan obrtnog snopa. U takvim godinama jedina nedjeljna subota tijekom blagdana beskvasnog kruha pada posljednjeg svetog dana - Nisana 21. Korištenjem zadnje tjedne Subote za određivanje Dana obrtnog snopa bi bio dan izvan praznika beskvasnog kruha, na Nisanu 22 - čime se poništava značaj obrtnog snopa u odnosu na Pashu i blagdan beskvasnog kruha.

Kao što smo vidjeli u Jošuinoj petici, suprotno je Svetom pismu, Dan valovitih snopova postaviti izvan blagdana beskvasnog kruha. Izvorno ispunjenje valnog snopa u Starom zavjetu i njegovo konačno ispunjenje Isusa Krista u Novom jasno daju do znanja da je Dan snopova valova uvijek prvi dan u tjednu za vrijeme Blagdana beskvasnog kruha. U onim godinama kada Pasha pada na nedjeljnu subotu, Dan obrtnog snopa - "sljedeći dan nakon subote" - bit će uvijek prvi dan Blagdana beskvasnog kruha - Nisan 15. Kada Pasha padne na nedjeljnu subotu, Nisan 15 je jedini prvi dan u tjednu u sklopu Blagdana beskvasnog kruha. U takvim je godinama dan Pashe - Nisan 14 - čitav dan „beskvasni“ zbog zahtjeva subotske zapovijedi da se ne radi ništa.

Da bi se ispunili zahtjevi četvrte zapovijedi, ne smije se raditi svake tjedne subote. Dakle, u godinama kada Pasha pada na nedjeljnu subotu, sva će se kvas ukloniti i uništiti do zalaska sunca 13., a beskvasni kruh bi se spremao i pekao prije početka pashalnog dana. U takvim godinama, dan Pashe, po zakonu, je dodatni dan "beskvasni". To je u istinu "prvi dan beskvasnih" u određivanju Dana obrtnog snopa. Kada Pasha padne na nedjeljnu subotu, ona se uključuje u određivanje "sutradan poslije subote" - a Dan obrtnog snopa uvijek će biti prvi dan u tjednu tijekom blagdana beskvasnog kruha, kao što zapovijeda Pismo.

Neki rabini počinju shvaćati da je Nisan 14 "Dan beskvasnog kruha"

Posljednjih godina neki su rabini počeli preispitivati ​​i preispitivati ​​svoje tradicionalno stajalište o Nisanu 14. Rabin Shlomo Riskin, dekan Instituta Ohr Tora i glavni rabin iz Efrata, Izrael, napisao je u siječnju 1994. kolumnu pod nazivom „ Post u Jeruzalemu “ Krv i otkupljenje. “Članak se odnosi na odnos Nisana 14 prema žrtvovanju pashalnog jagnjeta i na sedam dana beskvasnog kruha koji se naziva matza: „ Ipak, ništa ne može promijeniti činjenicu da postoji temeljna razlika između New Yorka [u vezi sa cijela dijaspora] i Jeruzalem - razlika izražena u samoj prirodi festivala o kojem se raspravlja u ovotjednom dijelu, Bo [naziv njegove tjedne kolumne].

"Ono što želim reći, nadilazi izvanredni dan dijaspore na kraju Pessaha [Nisan 22]. Začudo, malo ljudi shvaća da i ovdje u Izraelu imamo dodatni dan, ali on dolazi prije početka festivala, 14. dana Nišana. [Festival započinje 15.] Nažalost, njegova se jedinstvena osobina u modernim vremenima uglavnom zanemaruje.

„[Pas] Pashalnog slijeda ... započinje naredbom Izraelcima da žrtvuju pashalno janje, koje se potom mora požuriti; rečeno nam je kako će Bog proći kroz Egipat i ubiti svako prvorođeno te da će krv zaklanog janjeta biti postavljena na vrata vrata izraelskih domova kao znak da Bog poštedi stanovnika. Tada Svemogući izjavljuje: "Ovaj dan će vam biti spomen i slavit ćete ga kao blagdan Bogu ..." kao što smo gore citirali.

„Na koji se dan Bog odnosi? U početku, [ovo] zvuči kao da se odnosi na dan kad se žrtvuje pashalno janje, ali dok čitamo, površine su nejasnoće. 'Jedite matu sedam dana. Do prvog dana morate očistiti svoje domove od svakog kvasca ... '(Izl 12, 15).

"Čini se da bi raniji stih s danom," sjetit ćete se ", mogao zapravo da se odnosi na čitav Pessah festival (sedam dana).

„[Rabin] Rashi zaključuje da se„ ovaj dan sjećanja “odnosi na dan kad su Židovi napustili Egipat, jutro nakon što su žrtvovali pashalno janje, 15. Nišana. Ali problem s ovim zaključkom je da je 15. Nisan početak sedmodnevnog festivala, pa zašto se onda naziva "ovaj dan", a ne "ovih dana"?

"Nasuprot tome, rabin Ibn Ezra kaže da će dan na koji nas Tora uživa sjećati se 14., dan prije početka festivala. To je mišljenje koje se može pratiti do škole [rabina] Yishmaela, čija je diskusija u vavilonskom Talmudu (Pesahim 5a) o značenju ajeta, "ali prvog dana uništit ćete sve kvasce unutar svojih domova." znači da je prvi dan koji se ovdje spominje zapravo 14., dan prije nego što započne sedmodnevni festival.

„Ova razlika u mišljenju dovodi do nagađanja da zapravo govorimo o dva festivala, čije karakteristike sadrže suptilnu razliku za izraelske [u zemlji Izrael] i židovske dijaspore: Četvrti dan Nisana je jedno- dnevni festival Pashalne žrtve, pashalno janje (hag haPesah); 15. započinje sedmodnevni festival matzota i otkupljenja (hag haMatzot). "

Ovi rabini ispravno tumače izraz "do prvog dana" u Izlasku 12:15 koji se odnosi na 14. dan prvog mjeseca. Također su u pravu da je Dan Pashe, Nisan 14, bio poseban festival koji je prethodio sedmodnevnom Blagdanu beskvasnog kruha - „Ovaj dan će vam biti za uspomenu.“ Dok se 14. Pasha nije prestala slaviti, Nisan 14 je bio prepoznat kao dodatni dan beskvasnog kruha. U novozavjetnim vremenima, 14. se uobičajeno nazivao "prvim danom beskvasnih", što jasno pokazuju evanđeoski izvještaji po Mateju, Marku i Luki. Za Židove u Judeji u novozavjetnim vremenima, uključujući Isusa Krista i njegove učenike, Nisan 14 je bio prvi dan jedenja beskvasnog kruha i prvi dan beskvasnih kuća. Čak su i oni Židovi koji su držali 15. Pashu jeli samo nemasni kruh poslije 11 sati ujutro na dan Nisana 14. Kao što smo vidjeli u vlastitim spisima Židova, sve kvasce uklonjeno je i uništeno ujutro 14. dana prvog dana mjeseca - Dan Pashe! Zato je Josip zabilježio da su Židovi tijekom svog života proslavljali osam dana beskvasnog kruha.

Ono što je napisao rabin Riskin dalje potkrepljuje biblijske dokaze da je Nisan 14 prvobitno bio prepoznat kao "prvi dan beskrvarenja." Međutim, kako rabin Rašijeve riječi pokazuju, to je znanje izgubljeno za Židove iz dijaspore - židovske prognanike koji su bili zarobljeni u drugim zemljišta. Židovi iz dijaspore promatraju Nisan 22, a ne Nisan 14 kao dodatan festivalski dan. Članak rabina Riskina daje nam predstavu o razlikama u praksi između Židova u Palestini i Židova u dijaspori. Dok Židovi iz dijaspore tradicionalno promatraju Nisan 22, dan nakon Blagdana beskvasnog kruha, palestinski Židovi počinju prepoznavati Nisan 14 kao dodatni dan koji treba promatrati.

Znanje da je Nisan 14 pravi dan Pashalnog jagnjeta ne bi se izgubilo Židovima da su ostali vjerni Svetom pismu, umjesto da slijede rabine i njihovu tradiciju judaizma. Kao što smo vidjeli, Židovsko napuštanje 14. Pashe i uklanjanje iz "beskvasnih" doveli su do dodatne pogreške u pogrešnom tumačenju Božje zapovijedi za prinos obrtnog snopa, što je rezultiralo velikom zbrkom i podjelom u židovskom poštovanju Duhova. Ako mi, kao kršćani, ne slijedimo zapovijedi Pisma i primjer Isusa Krista i apostola, također ćemo završiti u zbrci i podjeli.

Isus i apostoli prepoznali
su dan Pashe kao "prvi dan beskvasnih"

Tijekom svoje službe Isus je žestoko poricao razne židovske sekte jer su poništavali Božje zakone i zapovijedi kroz svoje predaje. Međutim, ne nalazimo da je Isus ikada označavao štovanje dana Pashe, Nisan 14, kao "prvo od beskrvarenja." Naprotiv, evanđelja po Mateju, Marku i Luci svjedoče da su Isus i apostoli u potpunosti prihvatili i promatrali su dan Pashe kao "prvi dan beskrvarenja." Dok se ta fraza odnosila i na farizeje i druge vjerske frakcije judaizma, evanđeoski pisci su odabrali taj izraz jer je imao značenje za rane kršćane - i kako bi jasno pokazali da Nisan 14 je doista bio "prvi od beskrvarenja." Čak je i Luka - koji je napisao svoje evanđelje za obraćenike pogana - koristio ovaj izraz,pokazujući da su svi rani kršćani prepoznali Nisan 14 kao "prvi dan beskrvarenja." U čitavom Novom zavjetu ne postoji niti jedna riječ koja osuđuje praksu da se Pashalni dan uključi kao "prvi od beskralješnjaka". Isus i učenici otvoreno je priznao dan Pashe kao "prvi od beskvasnih" kad su u noći 14. studenog jeli beskvasni kruh za obrok Pashe.

Posljednja Pasha koju su apostoli držali s Isusom bila je jasno uočena na "prvom od neobrađenih", što su zabilježili Matej, Marko i Luka. Pisci evanđelja posebno su se pozivali na Nisan 14, koristeći zajednički izraz koji su razumjeli svi tadašnji kršćani i Židovi. Kad shvatimo da je dan Pashe numeriran u Svetom pismu kao dan beskvasnog kruha, nema sumnje da bi ga trebao uključiti u određivanje Dana vala. Uključivanje dana Pashe u našu odlučnost osigurava da će Dan snopa valova uvijek spadati u blagdan beskvasnog kruha, kako to nalaže Pismo. Slijedeći ovaj biblijski princip, moći ćemo ispravno računati na Pedesetnicu i promatrati pravi pedeseti dan - dan koji je sam Bog učinio svetim i zapovjedio nam je da ga čuvamo.

Što se tiče jela kiselog kruha na dan Pashe

Shvaćanje da je Isus Krist i učenici promatrao dan Pashe kao „prvi od beskvasnih“ može dovesti do pitanja nekih kršćana u vezi s jedenjem ukiseljenog kruha na dan dana Pashalnog dana - Nisan 14.

Jasno je da je u Starom zavjetu beskvasni kruh bio zapovijedan da se jede za Pashalni obrok u noći 14. na 14., ali ne postoji jasna zapovijed koja se odnosi na ostatak 14. stoljeća. Božje zapovijedi navode samo da se sva kvasa mora ukloniti i uništiti prije početka 15.. Po Božjoj zapovijedi, na svetkovinu beskvasnog kruha ima samo sedam dana, a ne osam. Međutim, Pasha je dodatni blagdan - koji je u kombinaciji sa sedmodnevnim blagdanom beskvasnog kruha ukupno osam dana.

Očito je da je u novozavjetno vrijeme Dan Pashe u praksi bio dan beskvasnog kruha, što je zabilježeno u Mateju, Marku i Luki. Iako u Starom zavjetu ne postoji zapovijed koja zabranjuje jesti kiseli kruh na onaj dio dana Pashe, to je bila uobičajena praksa u Judeji da sakupe sve kvasce 13. na Nisanu i da unište kvasac ujutro 14. S obzirom na ovu praksu, malo je vjerojatno da su Isus i učenici jeli i jedan kruh od kiselog jela tijekom dana Pashe. Dok nam evanđelja posebno ne govore, razumno je zaključiti da su Isus i učenici čitav Nišan 14 promatrali kao beskvasni dan. Takva bi praksa bila u skladu s prvim štovanjem Pashe u Egiptu. Starozavjetni zapisi pokazuju da se jeo beskvasni kruh na dan prvoga Pashalnog dana, 14. Nišana.

Danas bi naša praksa za dan Pashe trebala biti u skladu s novozavjetnom praksom koju su Isus i apostoli promatrali, zabilježenu u evanđeoskim izvještajima. Budući da Isus ni na koji način nije sagriješio, Isus Krist i apostoli očito su častili Boga promatrajući dan Pashe kao dodatni dan beskvasnog kruha. Da nisu poštivali ovu praksu, pisci evanđelja ne bi nazvali dan Pashe "prvim od beskrvarenja." Nema sumnje da bismo trebali slijediti primjer Isusa Krista i apostola i promatrati dan Pashe kao poseban dan beskvasnih vrsta uz blagdan beskvasnog kruha.

Nakon razumijevanja što znači "prvi dan beskvasnih vrsta", autor ne može osobno, po dobroj savjesti, jesti kiseli kruh na dan Pashe, nakon što je pojeo beskvasni kruh, koji simbolizira slomljeno tijelo Isusa Krista, poštujući Pasha. "Jer, što nije od vjere, grijeh je" (Rim 14,23). U svjetlu onoga što je u Evanđeljima zapisano o Nisanu 14 zapisano kao "prvi dan beskvasnih vrsta", autor vjeruje da je potpuno ispravno promatrati dan Pashe kao cjeloviti dan beskvasnih vrsta. Ovaj se zaključak ne temelji na autorovoj ideji, mišljenju ili privatnoj doktrini. Umjesto toga, zasnovan je na Starom i Novozavjetnom pismu koje pokazuju da je to bila praksa Isusa i apostola.

Oni koji inzistiraju da se jede ukiseljeni kruh na dan 14., trebali bi se zapitati: "Je li Bogu ugodno jesti ukiseljeni kruh nakon što je pojeo beskvasni kruh tijekom Pashe kako bi simbolizirao sudjelovanje u slomljenom tijelu Isusa Krista?"

Moramo učiniti ono što je Bogu drago

Učenja Isusa Krista, otkrivena u Novom zavjetu, pokazuju da se od kršćana mora ispuniti više od slova Božjih zakona. Isus je to jasno rekao kad je rekao: "Jer kažem vam, ako vaša pravednost ne bude nadmašila pravednost pismoznanaca i farizeja, nema načina da uđete u Kraljevstvo nebesko" (Mt 5,20 ). Apostol Pavao je također rekao da "trebamo služiti u novosti duha, a ne u starosti pisma" (Rim 7, 6).

Od kršćana koji su pod Novim Savezom dužni su se pokoravati duhom i zapovjeđeno im je da slijede primjer Isusa Krista (I. Pet. 2:21) - i apostoli dok su slijedili Krista (I Kor 11,1) ). Što je bio Isusov primjer? Kako je živio svoj život? Kako je poslušao Boga Oca?

Novi zavjet nam jasno pokazuje Kristov primjer. Uvijek je činio ono što je ugodilo Bogu Ocu. Isus je rekao: "Kad si podigao Sina čovječjega, tada ćeš znati da sam to JA i ništa ne radim od sebe, ali kako me je Otac naučio, to govorim. A onaj koji me posla je sa mnom. Otac me nije ostavio na miru, jer ja uvijek radim ono što je njemu drago ”(Ivan 8: 28-29).

Isus Krist otkrio je da čuvanje slova zakona ne zadovoljava zahtjeve Novog saveza. Nakon što je rekao svojim učenicima prispodobu o sluzi koji je učinio sve što mu je bilo naređeno da učini, Isus je rekao: "Isto tako i vi, kad izvršite sve što vam je naređeno, recite:" Mi smo neisplativi sluge, jer imamo učinio ono što smo bili dužni činiti “(Luka 17:10).

Kao pravi kršćani, od nas se traži da činimo više od promatranja Božjih zapovijedi u slovu zakona. Ako Božje zapovijedi držimo samo u pismu, mi smo "neprofitabilni sluge", jer smo poslušali samo ono što je bilo zapovjeđeno. Da, možda smo i dalje Božji sluge, ali kao što je rekao Isus, mi smo „neprofitabilni sluge.“ Da bismo bili više od „nerentabilnih slugu“, moramo raditi i vršiti stvari koje su Bogu Ocu i Isusu ugodne. Christt, kako apostol Ivan piše: „Ljubljeni, ako nas naša srca ne osuđuju, tada imamo povjerenja u Boga. I što god od njega tražimo primamo od Njega jer se pridržavamo Njegovih zapovijedi i vršimo ono što je njemu drago “(I Iv 3, 21-22).

© 1995, 2008

Fred R. Coulter

Kršćanska biblijska crkva Božja PO Box 1442
Hollister, CA 95024-1442

Sva prava pridržana. Osim kratkih ulomaka za potrebe pregleda, nijedan dio ove publikacije ne smije se reproducirati ili koristiti u bilo kojem obliku ili na bilo koji način bez pismenog odobrenja vlasnika autorskih prava. To uključuje elektroničko i mehaničko fotokopiranje ili snimanje, kao i uporabu sustava za pohranu i preuzimanje podataka.

računati do pentekosta

računati do pentekosta2

 

Kršćanska biblijska crkva Božja:

 

Ujedinjene države

Poštanska kutija 1442

Hollister, Kalifornija 95024-1442

 

Kanada

Poštanska kutija 125

Brockville, Ontario

K6V 5V2 Kanada

 

Australija

GPO 1574

Sydney 2001

Australija

 

Ujedinjeno Kraljevstvo

Poštanska kutija 8224

Witham CM8 1WZ

Ujedinjeno Kraljevstvo

 

Novi Zeland

Poštanska kutija 73

Pokeno 2473

Novi Zeland

 

Južnoafrička Republika

Poštanska kutija 494

Frankfort 9830

Iz Južne Afrike

 

Iglesia de Dios Cristiana y Bíblica

PO Box 831241

San Antonio, TX 78283

Calendar
«  January 2025  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz