Saturday
2025-01-11
4:41 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Наставак 2 »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 11
Guests: 11
Users: 0

Login form

ХРИСТОС ИЛИ ПАВЛЕ?

 

Новинар : Још увек се сећам да сам као дете научио 10 заповести. За мене су ове заповести биле један од основних делова хришћанске вере.

Теолог : Суштинска ствар је држање заповести. Каква је корист од изјаве Јеванђеља да је држање заповести плод вере и служи за слављење Бога ако се заповести не држе?
Конрад Гребел из Цириха, Лутеров савременик, пише о „лутеранима“ да „данас сви желе да се спасе у лажној вери без плодова вере“ . (Писмо Томасу Мунтзеру, цитирано од Барбаре Беуис, И кад би свет био пун врагова, Реинбек 1982, стр. 248)

Новинар : Да ли је Лутер својим учењем спустио праг инхибиције да би прекршио заповести?

Теолог : Док се Лутер није појавио, цркве су углавном училе да, поштујући заповести, људи могу бар нешто да допринесу спасењу своје душе.
Лутерански теолог др. Бехнк сада у свом раду наводи да Лутер настоји да одбаци ову доктрину, која се заснива на слободној човековој вољи, „као теолошки потпуно неодрживу“ ( оп. Цит. , 329) . Да ли је праг инхибиције спуштен или не, показује понашање јеванђелских верника, нпр. Б. бацивши поглед на историју протестантске цркве.

Новинар : Зашто се Лутер онда позива на Христа кад га Христос учи сасвим другачије?

Теолог : Лутер каже да је важно „шта Христос ради“. Дакле, он за себе полаже име „Христос“. Али ако питате, он се заправо не односи на Христа, већ на Павлово тумачење Христа. Али чак је и Павле променио или фалсификовао Христово учење. Само једно место код Павла садржи меродавну Лутерову реченицу да „вером“ човек постаје „праведан“. (Писмо Римљанима; 3, 28)
А од Паула Лутера такође је изведено учење да је Бог благ према некима, али тврдоглав и осудио друге (Писмо Римљанима, поглавље 9). А чак се ни таква изрека не може једноставно занемарити на Лутеровим свечаностима. Каква сурова слика Бога!
Паул, Лутеров доушник, заузврат је веровао да то може закључити из списа такозваног „Старог“ завета. А црквени отац Августин (354-430), који је био високо цењен као православни верник у обе велике цркве, такође се осврнуо на Павла, који је такође подучавао такве ствари и коме се оријентисао Мартин Лутер као монах „августинац“. Такво веровање нема апсолутно никакве везе са Исусом и хришћанском вером.

Новинар : Исус и Павле - у цркви је представљено на такав начин да обојица на крају уче истој ствари.

Теолог : Постоје сличности, али и велике разлике и то је онда „павлинско“, али не и хришћанско. Исус и Павле се слажу да су стотине јеврејских законских прописа, нпр. Б. у „Старом“ Завету не воде ка Богу - већ из врло различитих разлога. Будући да су свештеници у Старом завету често фалсификовали текстове и своја учења представљали као „реч Божју“, Исус то исправља, опет у Беседи на гори, када каже: „Али кажем вам“, а затим следи исправка .
Међутим, за разлику од Исуса, Павле је све законске прописе препознао као Божју реч, али је уместо тога поучавао спасење кроз „ веру “, јер нико није могао да испуни све прописе (види Теолог бр. 5 - Како је Павле променио Исусово учење ) . Ово се веома разликује од онога што је Исус учио.
Лутер сада иде корак даље од Исуса од Павла и одбацује не само етику „Старог завета“, већ и етику Исуса из Назарета као пут ка Богу, наиме постепено испуњавање Беседе на гори.Лутер прихвата испуњење Исусовог учења - о чему је већ било речи - само као „ плод “ вере. Поред тога, често је искривио Исусово учење и претворио га у његову супротност, тако да се проналазе бројне противречности Исусу (уп. Теолог бр. 3 - Овако говори Мартин Лутер - Овако Исус говори о Назарету ) . А да би ојачао сопствено учење, Лутер је чак променио или манипулисао горе споменутим библијским текстом Павла и додао реч „ сам “ у свој „превод“ . У Лутеровом преводу се каже да човек само вером “ постаје праведан. У оригиналном тексту Паулус каже само: "


 

БОГ ЛУТЕРА НИЈЕ БОГ ИСУСА

 

Новинар : Шта нас Исус Назарећанин учи о Богу? Где су друге разлике и контрасти према Лутеру?

Теолог : Исус о Богу говори сасвим другачије од Лутера. Одувек је желео да приближи људима бескрајну љубав према Богу.
На пример, у параболи о „расипном сину“ упоређује Га са вољеним оцем, што се може прочитати у Јеванђељу по Луки (15. поглавље) . Отац сина никада није пуштао из срца и увек му је држао врата отворена. Син је сам одлучио да ли ће се клонити или вратити.
Дакле, Бог пружа руку сваком свом детету у свако доба, и ни за једног од синова и кћери не постоји вечито прекасно, чак и ако особа иде дугим и болним заобилазним путовима.
Исус зна за закон о сетви и жетви, према којем људи убиру оно што су посејали. Али управо је у патњи, како Исус учи, милосрдни Бог врло близу, што би Исус желео да покаже кроз свој живот. Дакле, Бог помаже на много начина, такође преко људи попут добро познатог „Самаританца“, који узима време за опљачканог и повређеног човека на улици и брине се о њему. (Јеванђеље по Луки, 19. поглавље)


Међутим, читајући Лутерову књигу О поробљеној вољи , човек добија потпуно другачије разумевање Бога. Лутхер упоређује Бога овде са јахачем који седи на свом детету и вози га где год он - тај Бог - жели. Дакле, дете се не вози тамо где жели. А овај Бог, који уместо њега јаше, коме је дете на милост и немилост, ретко када добро значи људима, „вози га“ могуће „тамо право“ тако да се „заплете у зло“, према лутеранској секти представник Бехнк ( оп , 336) . Само се према мањини оних које је изабрао односи другачије.
Каснији лутерански „повереник секти“, раније названи „инквизиторима“, скреће пажњу на то да овде са Лутером људска воља више није „померена изнутра, већ је илустрована као поседована споља“. (340)
Дакле, Лутер учи да ниједна особа, чак ни хришћанин, нема слободну вољу, већ да уместо тога особу јаше или поседује један од два наводна „јахача“: Бог или ђаво.

 

ЕВАНГЕЛСКО-ЛУТАРСКО ИСПОВЕСТ

 

Новинар : Да поново питам: Учи ли то и данас Протестантска црква?

Теолог : Протестантска црква у настајању, под утицајем Лутеровог колеге из Виттенберга Пхилиппа Меланцхтхона (1497-1560), омекшала је то већ у 16. веку и учинила уступак у Аугсбуршкој исповести (1530) том човеку бар у „ Ствари су „бесплатне“, па разум схвата “ (ЦА КСВИИИ) . Лутер је такође већ дао неке смернице у овом правцу.
У пресудним питањима судбине, међутим, црква је потврдила Лутерову доктрину поробљене воље и укључила је у своје исповедне списе који су и данас на снази.Сходно томе, у Евангеличко-лутеранској цркви до данас је тачно „да слободна воља и разум не могу ништа учинити у духовним стварима“ (Апологија КСВИИИ) . За ово је неопходан „Дух Свети“, што је цркви као институцији наводно потребно. Јер да би добио „свети дух“, Бог би „успоставио службу проповедања, дајући јеванђеље и закрамент, дајући тако свети дух као средство, који даје веру тамо где и шта хоће, у коме, ако чује Јеванђеље, делује ... “ (ЦА В)
Човек дакле може без црквеног крштења, без проповеди пастира и без црквене вечере „Свети Дух“ није примљен. То му је потребно, међутим, да би то заузврат донело веру у њега, која је неопходна да би се спасио, а не заувек осудио. Међутим, човек не може слободно да бира ову веру, и поново се позива на Павла, који је у писму верницима у грчком Коринту написао: „Природни човек не чује ништа од Духа Божијег“ (1. писмо Коринћанима, глава 2 / ЦА КСВИИИ) . Према лутеранском веровању, црквени посредник свети дух доноси веру неопходну за спасење.
Закључак из овога био би: Одвајање од овог система веровања одвело би члана цркве у вечну катастрофу. Дакле, верник је окован лутеранском црквом.

Новинар : Па да ли Евангеличко-лутеранска црква и данас верује у вечну осуду?

Богослов : Да. Данас се више не учи да Бог одређује одређене људе за вечно проклетство. Због свог свезнања, он „само“ предвиђа ко ће заувек бити проклет, баш као што у основи предвиђа све што се дешава (нпр. ЦА КСВИИ у вези са формулом сагласности, Епитоме КСИ) . Предодређење постоји само ради спасења. „Али вечни избор Бога, Божја уредба за спасење, иде ... искључиво кроз децу Божју, која су изабрана и одређена за вечни живот“, каже се сада . (Формула Цонцорд, Солида Децларатио КСИ., Из вечног провиђења, 1580, цитирано из исповести Евангеличко-лутеранске цркве, Готтинген 1980, стр. 1075)
Али то је само трзање. Какве разлике има за жртву да ли је предодређена за вечни пакао или је само предвиђена? Проклетство да је ово истина. Шта би то требало да крије? Све људе који коначно дођу до блаженства Бог би претходно одредио у ту сврху, али остале „претходно“ је претходно видео због проклетства. Овде смо преварени. Будући да, према еванђеоској доктрини, постоје само ова два коначна стања, рај или пакао, особа која није предодређена за спасење и, према еванђелској доктрини, нема шансе на небу, аутоматски је претходно одређена за пакао, чак ако је ово уз реч „унапред виђено“ улепшано.


Најкасније на такозваној коначној пресуди, хорор ће се тада показати. Према лутеранском учењу, сам Христос треба да изговори ову осуђујућу пресуду. У Евангеличкој цркви је речено: „Господ наш Исус Христос“ „осудиће безбожнике ... на пакао и вечну казну“ (ЦА КСВИИ) . Заувек. Дакле, овај ужасни суд се приписује Христу; казна гора од било које смртне казне, јер је без милости и без укидања смрћу.
 
Промене у Лутеровом учењу кроз исповедничке списе Евангеличко-лутеранске цркве стога су често само козметичке природе. Нешто је другачије са другом Лутеровом тезом, која је модификована, према којој Бог, наводно делујући сам, такође узрокује зло и човек не може да бира зло. Према Лутеранској цркви, људи се ипак могу одлучити за зло. После „исправљања“ Лутеровог учења кроз еванђеоске исповедничке списе, Бог само „ради сам“ за спасење. За зло је то сада истина: човек се за њега одлучује слободном вољом, чак и ако је оно „потпуно изопачено“ (Бехнк, нав. Дело , 393). После ове унутрашње црквене корекције Лутеровог концепта предодређења, закључак је: Човек је одговоран за то ако је наводно заувек осуђен, а не Бог. Али ово „олакшање“ Бога на еванђеоску слику Бога заправо не иде дубоко. Јер овај Бог ће и даље бити одговоран за творевину, на крају које ће овај Бог осудити велики део своје деце на вечне паклене муке без икаквих шанси за покајање или олакшање. Насупрот томе, источњачка учења о растварању стварања, о растварању свих облика, укључујући растварање људских душа, изгледају још милосрднија, иако би била повезана са најсуровијом тескобом душе. Али бар би у једном тренутку било готово.Откупитељ је - космички процес у свету који је за нас невидљив - али то је сопствена тема, којом бих желео детаљније да се позабавим касније. Црква Лутера, међутим, и даље је предана наводно вечном паклу.
Као аутсајдер до сада, питам се: Колико дуго заправо немачка држава жели да се о тим државним трошковима подучавају ове паклене искривљености, чак и ако многи пастири игноришу тему из разлога зеитгеиста? Или другачије речено: Колико дуго 16. век треба да влада 21. веком?

Calendar
«  January 2025  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz