Main » 2021»May»17 » Srbija ne brine o hemofiličarima?
6:07 AM
Srbija ne brine o hemofiličarima?
Srbija ne brine o hemofiličarima?
U Srbiji oko 700 ljudi boluje od hemofilije, naslednog poremećaja koji dovodi do produženog krvarenja, a manifestuje se na zglobovima, mišićima i unutrašnjim organima.
Osobe koje boluju od hemofilije krvare duže nego zdrave osobe, jer se u njihovoj krvi ne nalazi dovoljna količina određenog faktora koagulacije (faktor zgrušavanja krvi).
Udruženje hemofiličara Srbije skreće pažnju na svakodnevne probleme s kojima se susreću oboleli od te bolesti i na nemogućnost odgovarajućeg lečenja.
Osobe sa hemofilijom se rađaju sa ovim oboljenjem i žive s njim, a način i kvalitet lečenja uveliko zavisi od stepena razvijenosti zdravstvene zaštite jedne zemlje, što se iskazuje ukupnom potrošnjom koncentrata faktora 8 po stanovniku godišnje.
Potrošnja faktora 8 za lečenje hemofilije u Evropi prosečno iznosi od dva do 6,8 jedinica po stanovniku, dok je u Srbiji taj broj znatno manji i po planu nabavke Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje za ovu godinu on iznosi 1,2 jedinice.
Poređenja radi, u zemljama u okruženju potrošnja koncentrata faktora 8 je znatno veća - u Hrvatskoj 3,5 jedinice, Makedoniji tri, a jedina zemlja u okruženju koja ima manji broj jedinica od Srbije je Albanija 0,7 jedinica.
Srbija je, takođe, jedna od retkih država u Evropi koja nema zakonski regulisano kućno lečenje bolesnika sa hemofiljom, jer je u našoj zemlji Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisana samo terapija u bolničkim uslovima, što znatno odlaže njen početak i smanjuje njenu efikasnost i povećava mogućnost nastanka brojnih komplikacija.
Lečenje hemofilije zahteva tim stručnjaka - hematologa, pedijatara, ortopede, stomatologe, fizijatre... tako da ako se ne ispoštuju svi principi koje nalaže savremena medicina, može se desiti da obolele osobe već u ranim 20-tim godinama postanu invalidi.
Osobe koje žive sa hemofilijom imaju znatno smanjenu produktivnost jer su često primorani da odsustvuju s posla ili iz škole, teško samostalno funkcionišu, smanjena im je mogućnost da pomažu porodicu i doprinose zajednici, a društvo ih često zbog predrasuda odbacuje.
To još više smanjuje njihovu šansu za potpunu društvenu integraciju, navodi se u saopštenju Udruženja hemofiličara Srbije.