Thursday
2025-01-23
9:45 PM
Welcome Guest
RSS
 
My site
Main Registration Login
Blog »
Site menu

Our poll
Rate my site
Total of answers: 59

Statistics

Total online: 2
Guests: 2
Users: 0

Login form

Main » 2025 » January » 21 » Šta se dešava sa posteljicom (placentom) prilikom porođaja?
10:11 AM
Šta se dešava sa posteljicom (placentom) prilikom porođaja?

Šta se dešava sa posteljicom (placentom) prilikom porođaja?

ChatGPT said:

ChatGPT

Tokom porođaja, posteljica (placenta) se odvaja od zida materice nakon što beba izađe. Ovaj proces se naziva "porodiljni period" ili "porodjaj posteljice". U trećem stadijumu porođaja, nakon što beba izađe, materica se još uvek kontrahuje i pomaže da se posteljica odvoji od zida materice. Posteljica, zajedno sa membranama koje su je okruživale, izlazi iz materice kroz porođajni kanal.

Ovaj proces obično traje od 5 do 30 minuta nakon porođaja bebe. Nakon što posteljica izađe, lekar ili babica proveravaju da li je cela posteljica izašla, kako bi se osiguralo da nema ostataka u materici, što može izazvati infekciju ili krvarenje.

U normalnim okolnostima, posteljica je potpuno izdvojena i izbačena iz materice bez komplikacija, ali u nekim slučajevima može doći do komplikacija kao što su zadržavanje posteljice ili poremećaji u procesu kontrakcije materice.

You said:

Da li pre izlaska bebe dolazi do pucanja posteljice da bi beba mogla da izađe?

ChatGPT said:

ChatGPT

Da, pre nego što beba izađe, obično dolazi do pucanja posteljice, ali to se ne dešava u klasičnom smislu kao što bi se desilo sa, na primer, membranama koje okružuju bebu. U stvarnosti, posteljica nije "prekidana" ili "pucana" kako bi beba izašla.

Međutim, pre nego što beba napusti matericu, posteljica obezbeđuje bebi hranljive materije i kiseonik kroz pupčanu vrpcu, ali ona nije prepreka za izlazak bebe. Tokom porođaja, kontrakcije materice izazivaju dilataciju grlića materice, a beba, pod uticajem tih kontrakcija, izlazi iz materice kroz porođajni kanal.

Kada dođe do porođaja, u drugom stadijumu, beba izlazi iz materice kroz cerviks i vaginu, dok posteljica ostaje u materici. U trenutku kada beba izađe, posteljica ostaje pričvršćena za zid materice, ali tokom trećeg stadijuma porođaja, posteljica se odvaja i izlazi iz materice.

Dakle, posteljica nije prepreka koja se "puca" kako bi beba izašla, već beba izlazi kada se materica širi i kontrahuje.

You said:

Ali mora da postoji otvor na materici posteljici gde beba izlazi i napušta je.

ChatGPT said:

ChatGPT

Da, tačno je da mora postojati otvor kroz koji beba izlazi iz materice, ali to nije specifično otvor na posteljici. Otvor kroz koji beba izlazi je zapravo cerviks (grlić materice). Tokom porođaja, cerviks se širi i omogućava bebi da prođe kroz porođajni kanal.

Posteljica je organ koji je pričvršćen za zid materice i obezbeđuje bebi hranljive materije i kiseonik tokom trudnoće. U trenutku kada dođe do porođaja, beba ne izlazi kroz posteljicu, već kroz cerviks, koji se širi i omogućava bebi da prođe.

Posteljica se ne otvara kako bi beba izašla, već ostaje pričvršćena za zid materice dok beba ne izađe. Tokom porođaja, posteljica se obično odvaja od zida materice nakon što beba napusti matericu, a potom izlazi iz tela majke u trećem stadijumu porođaja.

Dakle, izlazak bebe ne zahteva otvaranje posteljice, jer beba izlazi kroz cerviks, dok posteljica ostaje vezana za unutrašnjost materice dok ne bude izbačena nakon porođaja.

You said:

Znači beba nije kao u nekom balonu? Šta znači kada trudna žena kaže puko mi je vodenjak?

ChatGPT said:

ChatGPT

Tako je, beba nije "u balonu" u doslovnom smislu, ali je zaista okružena tečnošću unutar membrana koje se nazivaju "amnionske vreće" ili "vodenjak". Ove membrane čine zaštitu za bebu tokom trudnoće, a unutar njih je amnionska tečnost koja pruža amortizaciju, hranu i zaštitu za bebu.

Kada trudnica kaže da joj je "puko vodenjak", to znači da su amnionske membrane, koje sadrže amnionsku tečnost, pukle, što se često naziva "odlivom plodne vode". Ovo je često jedan od prvih znakova porođaja, iako može da se desi i pre nego što započne pravi porođaj.

Kada dođe do pucanja vodenjaka, tečnost izlazi iz materice kroz cerviks i vaginu. Ovaj proces se može desiti naglo, sa velikim ispadanjem tečnosti, ili polako, sa manjim curenjem tečnosti. Nakon što vodenjak pukne, porođaj obično počinje ubrzo, jer cerviks počinje da se širi i kontrakcije materice postaju intenzivnije.

Da bi se razjasnilo, beba je u materici "u balonu" u smislu da je okružena amnionskim membranama koje čine zaštitu i u kojima pluta u tečnosti, ali te membrane nisu posteljica. Posteljica je organ koji je pričvršćen za zid materice i ima drugu funkciju - da obezbeđuje bebi hranljive materije i kiseonik.

You said:

Ranije su starije žene ciganke pričale da deca koja se rode sa kako su znale da kažusa ''košuljicom'', da su takva deca ''vidovita''? Na šta su one mislile pod izrazom ''košuljica''?

ChatGPT said:

ChatGPT

Izraz „košuljica“ koji su spominjale starije žene, a naročito žene iz određenih zajednica poput romske, odnosio se na vrlo specifičan fenomen. Naime, „košuljica“ je naziv za fetalnu membranu (amnionsku vreću) koja može da ostane vezana za bebu i nakon što se ona rodi. To je, zapravo, deo membrane koja okružuje bebu tokom trudnoće i može se ponekad naći oko bebinih ramena, glave ili na telu odmah nakon porođaja.

Fenomen kada beba bude rođena sa delovima amnionske membrane, često se naziva „beba rođena sa košuljicom“. U narodnom verovanju, posebno među nekim starijim zajednicama, verovalo se da su deca koja su rođena sa ovom membranom posebna i da imaju neke natprirodne sposobnosti, poput vidovitosti. Ova verovanja su bila povezana sa idejom da su deca koja se rode pod „posebnim okolnostima“ ili sa „posebnim zaštitama“ (kao što je košuljica) nadarena za duhovne ili mistične sposobnosti.

Dakle, kada su žene govorile da su deca rođena sa „košuljicom“ vidovita, verovale su da je to znak posebnih moći, kao što je sposobnost da „vide“ stvari koje drugi ne mogu da vide, ili da imaju neku vrstu intuitivnih sposobnosti koje nisu uobičajene. Ova verovanja su deo tradicije i folklora, koji često povezuju neobične ili retke događaje u porođaju sa natprirodnim osobinama.

You said:

Jel se svako dete rađa sa delovima te membrane ili samo poneka. Da li je to normalna pojava? Šta se dešava sa tom mebranom ako ne izađe sa bebom, da li se izbacuje napolje kasnije?

ChatGPT said:

ChatGPT

Ne, nije svako dete rođeno sa delovima amnionske membrane ili "košuljicom". Ovaj fenomen je relativno retka pojava. Obično, nakon porođaja, amnionska vreća (membrana) koja okružuje bebu prirodno pukne i izlazi zajedno sa plodnom vodom pre ili tokom porođaja. Međutim, u nekim slučajevima deo ove membrane može ostati pričvršćen za bebu ili njen porodjajni kanal.

Kada beba bude rođena sa delovima membrane koje još uvek nisu izašle, to je poznato kao rođenje "u košuljici". Ovo je relativno retko, ali nije nužno alarmantno. U stvari, vrlo često to neće izazvati nikakve komplikacije i beba će normalno nastaviti sa životom.

Što se tiče toga šta se dešava sa tom membranom ako ne izađe odmah, u većini slučajeva, nakon što beba izađe, ostatak membrane će se prirodno izbaciti iz materice tokom trećeg stadijuma porođaja (kada se izbacuje posteljica). U vrlo retkim slučajevima, ako deo membrane ostane unutar materice, lekar će obaviti medicinsku intervenciju da bi se osiguralo da nema ostataka koji bi mogli uzrokovati komplikacije, kao što je infekcija ili prekomerno krvarenje.

Dakle, iako je rođenje sa delovima membrane relativno neuobičajeno, to je normalna pojava koja obično ne uzrokuje nikakve ozbiljne probleme. Ako se deo membrane ne izbacuje odmah, to se obično rešava tokom porođaja, a ako ne, lekar može intervenisati kako bi osigurao zdravlje majke i bebe.

You said:

Ako na bebi ostane mebrana da li se ona lako skida sa tek rođene bebe?

ChatGPT said:

ChatGPT

Ako na bebi ostane deo amnionske membrane (poznat kao "košuljica"), to obično ne predstavlja ozbiljan problem i ta membrana se lako može ukloniti. U većini slučajeva, membrana koja ostane na bebi je vrlo tanka i može se lako skloniti nežnim rukovanjem od strane medicinskog osoblja odmah nakon porođaja.

Ovaj fenomen, kada beba bude rođena sa delovima membrane, često se primeti odmah nakon porođaja. Ako je membrana još uvek prisutna na bebi, lekar ili babica obično će je pažljivo ukloniti kako bi beba bila potpuno očišćena. Membrana se lako skida, jer je vrlo tanka i može biti samo delimično pričvršćena na bebinoj koži.

Važno je napomenuti da samo u retkim slučajevima može biti potrebno dodatno delovanje ako deo membrane ostane unutar materice, što se obično rešava u trećem stadijumu porođaja kada izlazi posteljica i svi eventualni delovi membrane.

Dakle, membrana koja ostane na bebi se lako uklanja i to je potpuno normalna i bezopasna pojava koja neće uticati na zdravlje bebe.

You said:

Koje je boje mebrana?

ChatGPT said:

ChatGPT

Amnionske membrane koje okružuju bebu tokom trudnoće su obično prozirne ili bledoljubičaste. Zavisno od uslova i trenutne faze trudnoće, mogu izgledati kao tanke, prozirne opne, koje su u stvari vrlo fleksibilne i elastične.

Kada se membrane ne puste pre porođaja (kao što je slučaj kada beba "izađe u košuljici"), one su obično gotovo prozirne, ali mogu imati i blago plavičastu ili mlečnu nijansu zbog prisustva amnionske tečnosti unutar njih.

Nakon što se membrane odvoje i izlaze iz materice, obično imaju svetlu, gotovo staklastu boju, a plodna voda koja je bila unutar njih je obično bistre, bezbojna tečnost. Međutim, u nekim slučajevima, plodna voda može imati blago žućkastu boju (ako se beba pomeri ili ako je došlo do lagane mekonijum zavisnosti, što je prisutnost mekonijuma, bebinog prvobitnog izmeta, u plodnoj vodi).

Dakle, same membrane su uglavnom prozirne ili bledoljubičaste, a plodna voda koja ih ispunjava je obično bistra.

Views: 3 | Added by: bibleboy | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Calendar
«  January 2025  »
SuMoTuWeThFrSa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Entries archive

Site friends
  • Create your own site


  • Copyright MyCorp © 2025
    Free website builderuCoz